Kızamık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kızamık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kızamık, bir virüsün neden olduğu çocukluk çağı enfeksiyonudur. Eskiden oldukça yaygın olan kızamık, artık neredeyse her zaman bir aşı ile önlenebilir. Kızamık, küçük çocuklar için ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Daha fazla çocuğa kızamık aşısı yapıldıkça ölüm oranları dünya çapında düşerken, hastalık hala çoğu 5 yaşın altında olmak üzere yılda 100.000’den fazla insanı öldürüyor. Genel olarak yüksek aşılama oranlarının bir sonucu olarak, kızamık Türkiye’de yaygın değildir.  

Kızamık Belirtileri

Kızamık belirtileri ve semptomları virüse maruz kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Kızamık belirtileri ve semptomları tipik olarak şunları içerir:

  • Ateş
  • Kuru öksürük
  • Burun akması
  • Boğaz ağrısı
  • Göz iltihabı

Ağız içinde yanağın iç yüzeyinde bulunan kırmızı bir arka plan üzerinde mavimsi beyaz merkezler bulunan küçük beyaz noktalar koplik lekeleri olarak da adlandırılır

Enfeksiyon Ve Kuluçka:

Enfekte olduktan sonraki ilk 10 ila 14 gün kızamık virüsü kuluçkaya yatar. Bu süre zarfında kızamık belirtiniz veya semptomunuz yok.

Spesifik Olmayan Belirti Ve Semptomlar:

Kızamık tipik olarak hafif ila orta dereceli ateşle başlar ve buna sıklıkla inatçı öksürük, burun akıntısı, iltihaplı gözler ve boğaz ağrısı eşlik eder. Bu nispeten hafif hastalık iki veya üç gün sürebilir.

İlginizi Çekebilir : Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Akut Hastalık Ve Kızarıklık:

Döküntü, bazıları hafifçe yükselen küçük kırmızı lekelerden oluşur. Sıkı kümelerdeki lekeler ve çıkıntılar cilde benekli kırmızı bir görünüm verir.  

Önümüzdeki birkaç gün içinde, döküntü kollara ve gövdeye, ardından uyluklara, alt bacaklara ve ayaklara yayılır. Aynı zamanda, ateş genellikle  40 ila 41 dereceye kadar yükselir. Kızamık döküntüsü kademeli olarak azalır, önce yüzden kaybolur ve son olarak uyluk ve ayaklarda görülür.

Bulaşıcı dönem. Kızamık olan bir kişi virüsü yaklaşık sekiz gün boyunca başkalarına yayabilir, kızarıklığın ortaya çıkmasından dört gün önce başlar ve kızarıklığın dört gün boyunca mevcut olmasıyla biter.

Kızamık Nedenleri

Kızamık, enfekte bir çocuğun veya yetişkinin burun ve boğazında çoğalan bir virüsün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Daha sonra, kızamıklı biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, enfekte olmuş damlacıklar havaya püskürür ve diğer insanlar onları soluyabilir.

Enfekte olan damlacıklar, birkaç saat boyunca aktif ve bulaşıcı kaldıkları bir yüzeye de düşebilir. Virüsü, enfekte olmuş yüzeye dokunduktan sonra parmaklarınızı ağzınıza veya burnunuza sokarak veya gözlerinizi ovarak kapabilirsiniz.

12 Ekim 2020
88 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al