İkame Araç Kaskoyu Bozar Mı? İkame Araç Süresi Nedir?

İkame Araç Kaskoyu Bozar Mı? İkame Araç Süresi Nedir?

Her araç ister seyir halinde olsun ister park halinde kaza riskiyle karşı karşıyadır. Riskler aracın trafiğe çıkmasıyla daha fazla artarken, hasar gören bir araç ya da çalışamaz duruma gelmiş bir araç, tamir için servise götürüldüğünde aracın sahibin de ihtiyaçları söz konusu olacaktır. Böyle durumda sürücünün ihtiyacını karşılayabilmesi için ikinci bir araç gerekli olabilir. İkame araç, bu aşamada devreye girerek aracın serviste kaldığı süre içerisinde sürücünün ihtiyacını karşılayabilir.

Yaptırılan kasko poliçesinde ikame araç teminatı bulunuyorsa sürücü avantajlı olacak demektir. Araç serviste kaldığı sürece araçsız kalmamak isteniyorsa kasko yaptırılırken seçeneklerden biri olan ikame araç teminatının mutlaka alınmış olması gerekir.

İkame Araç Nedir?

Bir aracın kazaya karışması veya arızalanmasıyla aracın servise çekilip tamir süresi arasında kalan dilimde kasko şirketinin sağlamış olduğu ikinci bir araç seçeneğidir. Bu araç geçici süreyle temin edilir ve süreyi belirleyecek olan şeyde teminatta belirtilmiş olan süredir.

İkame Araç Nasıl İstenir?

İkame araç talep edecek olan kişi öncelikli olarak tarafsız bir ekspert tarafından aracının trafikte bulunması için engel teşkil eden bir durumunun olduğunu kanıtlaması gerekir. Bunu gerçekleştirdikten sonra sigorta şirketine talepte bulunur ve aracın temin edilmesi sağlanır. Eğer ki ekspertiz incelemesinde herhangi bir risk durumu olmadığına kanaat getirilirse bu durumda ikame araç hizmeti alınması mümkün olmaz. Özellikle araç mini onarım kapsamına girmişse yani çizik, vuruk, boya hasarı söz konusuysa bu durumda ikame araç hizmeti alınması mümkün değildir.

İkame araç temin edilebilmesi için kiralanan şirket tarafından kasko sigortası kapsamında bulunuyorsa, sigortalı olan aracın sahibine ücretsiz olarak temin edilir. Aynı biçimde kaza sonrasında da tutanak hazırlanarak sigorta şirketine iletilmiş olması gerekir.

İkame Araç Alma Şartları Nelerdir?

İkame araç desteğinden faydalanabilmesi için birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Bu şartlar içerisinde en çok önemsenen şey yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi araçtaki hasar durumu ve trafiğe çıkmasının engelleneceği durumlar.

Kasko poliçesinde bu teminatın olması,

Bazı şartlar ise sigorta şirketinden, şirketine değişiklik gösterir bunun için acentenizle görüşmeniz ya da poliçenizi incelemeniz yeterli olacaktır.

Hksigorta.com’dan kasko sigortası teklifi Ankara alabilirsiniz.

26 Ağustos 2020
347 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. NH dedi ki:

  Yazıda şu bilgi eksik: Aram park ederken, park halindeki arabayı çizdi. Hasarlı araba trafik sigortası tarafından tamir edilirken (3gün) boyunca, hasarlı araç sahibi ikame araç hakkını kendi kasko poliçesi bozulmadan yararlanabilir mi? Yararlanırsa İkame araç bedeli hasar veren araç sahibinden istenebilir mi? Benimde kasko sigorta poliçem var. Karşı tarafa Zorunlu trafik sig. poliçemi verdim.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Kasko poliçenizden dosya açtırıp tamiri kaskodan yaptırırsanız ve suç % 100 karşı tarafta ise kaskonuz bozulmaz.
   İkame araç alabilmeniz için de kaskodan dosya açılması gerekir.
   Karşı tarafın sigortasından dosya açtırıp ikame aracı da ayrıca kaskodan talep edemezsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al