Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Neden Gereklidir?

Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Neden Gereklidir?

İnsanlar trafiğe çıktığında bilmesi gereken şey her zaman bir kaza riskiyle karşı karşıya olduğudur. Yani istemedik zaman da ve siz çok dikkatli bir şekilde trafikte seyrederken başka bir sürücünün hatasından dolayı kazaya karışabilirsiniz. Bu kazaların maddi yönünün olduğu kadar manevi yönü de ağırdır ve trafik ya da kasko sigortanız yoksa o zaman bir kaza anında ciddi anlamda sarsılırsınız ve kendinizi düşünmek yerine karşı tarafa verdiğiniz zarar gözünüzün önüne gelecek ve bu da sizde büyük bir endişeye neden olacaktır. Kaza küçük boyuttaysa belki sorun olmayacak ancak kazanın boyutu büyüdükçe maddi olarak da sizi zor duruma sokabilecektir. İşte bunun için kasko ve trafik sigortası yaptırmak bir anlamda zorunludur.

İşin trafik sigortası ayağında ciddiyeti sanıyorum ki biraz daha net anlatabildik ama kaskonun zorunlu olmadığını da biliyoruz bunun içinde bazı sürücüler maddi kaygı güderek araçlarına kasko yaptırmak istemezler bu aslına bakarsanız sıkıntılı bir sürecinde başlaması demek olacaktır. Çünkü bir kazada sizin suçlu olmanız halinde kendi aracınızı kendi paranızla yaptırmak durumunda kalacaksınız. Aracınız kaskolu ise bu ücret sizin cebinizden belirlenmiş olan teminatlara kadar çıkmayacaktır.

Trafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Kasko ve trafik sigortası birbirine benzeyen iki uygulama olmakla birlikte bazı insanlarda bu ikisinin arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyorlar. Her ne kadar ikisi de birbirine benzemiş olsalar da aralarında çok büyük fark vardır. Bu farkı daha net bir şekilde anlayabilmek için öncelikli olarak kasko ve trafik sigortasının ne demek ve ne işe yaradığını bilmek gerekiyor.

Kasko araçların herhangi bir nedenden dolayı hasar görmesi durumunda ortaya çıkan maddi ve manevi hasarlarda sizin zararlarınızın karşılanmasına yönelik olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası ise yasalarca zorunlu olarak gösterilmiş ve bir kaza anında sizin suçlu olmanızla birlikte karşı tarafın maddi manevi hasarlarını karşılayacak olan bir sigorta. Bir anlamda herkes trafiğe çıktığında kendinden kaynaklanmayan kaza durumunda hasarının maddi ve manevi olarak karşılanacağının güvencesine sahiptir. Trafik sigortası trafikte seyir halinde olan her sürücünün mutlaka yaptırması gereken bir uygulamadır ve yapılmaması durumunda araç trafikten men edilir, parka çekilir ve cezai işlem uygulanır. 

Yukarıda bahsettiklerimizden de yola çıkarak konuşursak kasko ve trafik sigortasının birbirine göre avantajları olmakla birlikte temelde ikisinin de amacı sizi trafikteyken koruma altına almaktır.

04 Nisan 2020
317 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al