Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç alacaksanız kafanızdaki ilk soru acaba aracın benden önce bir kazası ya da hasarı var mı varsa ne kadar? Çünkü ağır hasarlı bir araç alma durumunuz olduğu gibi aynı zamanda çok para vererek kazalı bir aracı da satın alabilirsiniz. Bu durumda şöyle bir konu ortaya çıkar. Bir alıcı araba alırken kar eder satarken değil. Bu nedenle de araç almaya karar verdiğiniz zaman iyi bir inceleme ve araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü aracı satın aldıktan sonra yapacağınız hiçbir işlem kalmayacak.

Günümüzde sürekli artan döviz kurları ve araç fiyatları nedeniyle artık sıfır bir araç almak neredeyse imkansız bir hale dönüşmüş durumda. Bu şekilde olunca da insanlar sıfır araç almak yerine ikinci el araçlara yöneliyorlar. İkinci el bir araç satın alırken ise ne kadar iyi pazarlık yapabilirseniz alacağınız aracı da o kadar uygun fiyata satın alabilirsiniz.

İkinci el araç almak daha uygun ancak bir takım risklerin olduğunu da bilmek gerekiyor. Bunun içinde alacağınız aracın güzel kullanılmış ve temiz olması da önemli. Bazı araçlar var ki ne kadar güzel görünseler de gizli kalmış olan bazı kusurları olabiliyor işte bu da araç alırken en tehlikeli durum. Yani araba alırken kriterleriniz arasında sadece aracın ucuz olması değil aynı zamanda temiz olması da olmak zorunda. 

Kasko sigortası fiyatları

İkinci el araç alırken öncelikli olarak bir üçgen etrafından değerlendirmek zorundasınız. Buda değer, fiyat dengesini kurmanız şart. Satın alacağınız otomobilin piyasa değerini ve sonrasında da ekstra gizli kalmış ya da hasarlarının olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Kısacası gözünüze çok güzel görünen bir araç daha sonra başınıza sıkıntılar açabilecektir.  

Hasar Kaydı Sorgulama

İkinci el araba alımlarında oldukça önemli olan araç hasar kayıtlarına ulaşabilmek için Trafik Sigortalar Bilgi Merkezinin (TRAMER) sisteminden yararlanabilirsiniz. Bu sistem, arabaların sigorta bilgilerinin yer aldığı bir veri tabanına sahip. Bu veri tabanında bir sorgulama yaparak araca ait kaza ve hasar bilgilerini tespit edebiliyorsunuz. TRAMER üzerinden araç hasar kaydı, kaza tespit tutanakları, araç trafik poliçesi, araç kasko poliçe ve mağdur bilgilerini sorgulayabilir; böylece kafanızdaki birçok soruya açıklık getirebilirsiniz.

04 Mayıs 2020
72 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al