İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Sağlıklı insanlarda idrar sterildir. Bakteri veya diğer bulaşıcı organizmalar yoktur. İdrarı mesaneden vücut dışına taşıyan tüp bakteri içermez veya enfeksiyona neden olmayacak kadar azdır. İdrar yolunun herhangi bir kısmı enfekte olabilir. İdrar yolu boyunca herhangi bir yerdeki enfeksiyona idrar yolu enfeksiyonu denir.

İdrar Yolu Organları

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrar yolu boyunca meydana geldikleri yere göre üst veya alt olarak sınıflandırılır, ancak bazen doktorların böyle bir belirleme yapması zor veya imkansızdır:

Bazı doktorlar üretra ve prostat enfeksiyonlarının daha düşük olduğunu düşünür. Böbreklerde enfeksiyon meydana gelebilir. Enfeksiyonlar yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon Nedenleri

Enfeksiyona neden olan organizmalar genellikle iki yoldan biriyle idrar yoluna girer. En yaygın yol, idrar yolunun alt ucundan penisin ucunda bir erkeğin üretrasının açılması veya vulvada bir kadının üretrasının açılması. Enfeksiyon üretrayı mesaneye ve bazen böbreklere veya her ikisine birden yükselir. Diğer olası yol ise kan dolaşımı yoluyla, genellikle böbreklerdir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına  her zaman bakteriler neden olur, ancak bazı virüsler, mantarlar ve parazitler de idrar yolunu enfekte edebilir. Enfeksiyonun % 85’inden fazlası bağırsak veya vajinadaki bakterilerden kaynaklanır. Bununla birlikte, normal olarak, idrar yoluna giren bakteriler, mesanenin boşalması sırasında ortaya çıkan yıkama etkisiyle temizlenir.

Bakteri

Alt üriner sistemde bakteriyel enfeksiyonlar, özellikle genç, cinsel olarak aktif kadınlar arasında çok yaygındır. Genç kadınlar da sıklıkla bakteriyel böbrek enfeksiyonlarına yakalanır, ancak mesane enfeksiyonlarından daha az görülür. Escherichia coli, bir enfeksiyonaa neden olan en yaygın bakteridir. 20 ila 50 yaş arasındaki insanlar arasında, bakteriyel enfeksiyonlar kadınlarda erkeklerden yaklaşık 50 kat daha yaygındır. Erkeklerde üretra daha uzundur, bu nedenle bakterilerin enfeksiyona neden olacak kadar uzağa çıkması daha zordur. Yaklaşık 20 ila 50 yaşları arasındaki erkeklerde, çoğu enfeksiyonlar üretrit veya prostatittir . 50 yaşın üzerindeki kişilerde, enfeksiyonlar hem erkeklerde hem de kadınlarda daha yaygın hale gelir ve cinsiyetler arasında daha az fark olur.

Hksigorta.com’dan bütçenize en uygun Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifinizi alabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları için tıklamanız yeterlidir.

29 Kasım 2020
256 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al