Hamilelik ve Epilepsi – Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Hamilelik ve Epilepsi – Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Hamilelik sırasında görülen epilepsi, özel endişelere neden olur. Epilepsili kadınların çoğu sağlıklı bebekler doğururken, hamileliğiniz sırasında özel bakıma ihtiyacınız olabilir.

Epilepsi gebe kalmayı zorlaştırır mı?

Nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar kısırlığa katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, bazı nöbet önleyici ilaçlar, hormonal doğum kontrol yöntemlerinin etkinliğini de azaltabilir.

Epilepsi hamileliği nasıl etkiler?

Hamilelik sırasında nöbetler şunlara neden olabilir:

  • Fetal kalp atış hızının yavaşlaması
  • Fetüse giden oksijen azalması
  • Fetal yaralanma, plasentanın uterustan erken ayrılması veya nöbet sırasında düşme gibi travmaya bağlı düşük
  • Erken doğum

Epilepsi hamilelik sırasında değişir mi?

Tüm kadınların vücutları hamileliğe farklı tepki verir. Epilepsili hamile kadınların çoğu için nöbetler aynı kalır. Birkaç kişi için nöbetler daha az sıklıkta görülür. Diğerleri için, özellikle uykusuz kalan veya reçeteye göre ilaç almayan kadınlar için, hamilelik nöbet sayısını artırır.

Hamilelik sırasında aldığınız ilaçlar bebeğinizi etkileyebilir. Doğum kusurları – yarık damak, nöral tüp kusurları, iskelet anormallikleri ve doğuştan kalp ve idrar yolu kusurları dahil nöbet önleyici ilaçlarla ilişkili birkaç potansiyel yan etkidir. Risk, daha yüksek dozlarla ve birden fazla nöbet önleyici ilaç alırsanız artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Gebe kalmadan dokuz ay önce nöbet geçirmediyseniz, hamileliğiniz sırasında nöbet geçirme olasılığınız daha düşüktür. İki ila dört yıldır nöbet geçirmediyseniz, hamile kalmadan önce ilaçları azaltabilir ve nöbetsiz kalıp kalmadığınızı görebilirsiniz.

Ancak çoğu kadın için hamilelik sırasında tedaviye devam etmek en iyisidir. Siz ve bebeğiniz için riskleri en aza indirmek için, doktorunuz nöbet türünüz için etkili olan en güvenli ilacı ve dozu yazacak ve hamileliğiniz boyunca kan seviyenizi izleyecektir.

Epilepsim bebeğim için ne anlama geliyor?

İlaçların etkilerinin ötesinde, epilepsili annelerden doğan bebeklerin yaşlandıkça nöbet geliştirme riski biraz daha yüksektir.

Hamileliğe nasıl hazırlanmalıyım?

Gebe kalmaya çalışmadan önce, hamileliğinizle ilgilenecek doktorla bir randevu ayarlayın.

Gebe kalmadan önce sık sık nöbet geçiriyorsanız, epilepsiniz daha iyi kontrol altına alınana kadar gebe kalmayı beklemeniz tavsiye edilebilir.

Nöbet önleyici ilaçlarınızı aynen reçete edildiği gibi alın. Dozu ayarlamayın veya kendi başınıza ilacı almayı bırakmayın. Kontrolsüz nöbetler muhtemelen bebeğiniz için herhangi bir ilaca göre daha büyük bir risk oluşturur.

09 Kasım 2020
46 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al