Benzinden Nasıl Tasarruf Edilir?

Benzinden Nasıl Tasarruf Edilir?

Sürekli artan akaryakıt fiyatları sürücülerin sürüş keyfini olabildiğince etkiliyor ve bugün insanlar araç kullanmayı bir keyif olmaktan çıkarmış ve ihtiyaç olarak tercih etmeye başlamıştır. Bu makalemizde benzinli araçlara sahip olan sürücülerin benzinden nasıl tasarruf edebileceklerine dair bilgiler vereli istedik. Aşağıda bahsedeceğimiz başlıklara dikkat edilmesi halinde benzinde önemli ölçüde tasarruf edilmiş olunacaktır.

Benzin İstasyonu Seçimi

Benzin fiyatları istasyonlara göre değişiklik gösterir. Bunun için size en yakın olan ve ucuz benzin satan istasyonları tercih etmelisiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ucuz benzinden kastımız kalitesiz yakıt değildir. Bu nedenle benzin aldığınız istasyonun da mutlaka güvenilir olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde ucuz benzin alayım derken kalitesiz bir yakıt aracınızda ekstra masrafa neden olabilir.

Lastiklerin Hava Basıncı

Aracınızın lastiklerinizin inik olmamasına dikkat edin. Özellikle kışa gireceğimiz bugünlerde artık aracınızın lastikleri de soğuktan inmeye başlayacak ve basın ayarları lastiklere göre değişecektir. Aracın lastiğinin inmiş olması demek daha fazla benzin harcayacağınız anlamına gelir. Çünkü havası inik olan bir lastik tekerin dönme hızını düşürür ve bu da sizin daha fazla yakıt harcamanıza neden olacaktır.

Ağırlıklardan Kurtulun

Aracınızda ağır olan yükleri kesinlikle bulundurmamalısınız. Her aracın motorunun bir kapasitesi vardır ve siz yük yükledikçe aracın motoru hız yapabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla sürekli güç üreten bir araçta daha fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır.  Örneğin aracınızda ekstra bir 50 kiloluk yükün olması demek % 2 oranında daha fazla benzin harcamanız anlamına gelecektir.

Hız Kesiciler

Aracınıza ekstra yük taşımak için farklı parçalar monte edilmişse bu da yakıt tüketimini artıracaktır. Örneğin aracınızda port bagajın olması demek daha fazla güç ve yakıt sarfiyatı anlamına gelecektir. Rüzgarın gücü aracın hız yapmasını engelleyecektir.

Havalandırma Sistemleri

Aracınızdaki klimaları ve benzer havalandırmaları mutlaka kapatmalısınız. Biliyoruz klimasız kullanacaksam neden bu aracı aldım diyebilirsiniz. Ancak klimayı her açtığınızda yakıtınız daha fazla olacağından dolayı ancak ihtiyacınıza yönelik olarak kullanmanız tavsiye edilir. Özellikle uzun yolda klima kullanımı tercih edilmelidir. Kısa mesafelerde ve trafikte zaten dur kalk yapacağınızdan dolayı klima da işin içine dahil olduğunda aracınız çok yakmaya başlayacaktır.

06 Ekim 2019
510 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al