Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

DASK Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

DASK Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

DASK bilindiği üzere zorunlu olan ancak yaptırmadığınız zaman herhangi bir cezası olmayan bir sigorta türü. Genelde insanlar DASK (Doğal afetler sigortalar kurumu) yaptırmayı tercih etmeyebiliyor ancak DASK’ın anlamına baktığımız zaman bunun ne kadar gerekli olduğu da ortaya çıkıyor. DASK, Deprem Afet sigortasıdır ve olası bir deprem sonrasında devreye girerek zararınızın karşılanmasını sağlar. Ülkemizin deprem kuşağı üzerinde olduğunu düşünürsek her an böyle bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu da unutmamak gerekir. Bizde bu makalemizde siz değerli takipçilerimize DASK hesaplaması nasıl yapılıyor? Bunu açıklayalım istedik.

Türkiye’de hazırlanmış olan bir deprem haritası vardır. Bu harita Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Bu haritaya göre Türkiye 5 deprem bölgesine ayrılmıştır. DASK hesaplaması yapılırken ise bu bölgelerin her bir için farklı fiyatlar uygulanmaktadır. Bunun içinde her bölgede farklı fiyat söz konusu olabilir. Aynı bölgede olan konutlar için ise DASK fiyatları her sigorta şirketinde aynıdır. Oturduğunuz konutun özellikleri ise deprem sigortası fiyatının farklı hesaplanmasına neden olmaktadır.

Evinize DASK yaptırdığınız zaman depreme karşı koruma altına almış olursunuz!

DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın!

DASK Hesaplama

Yukarıda da belirttiğimiz gibi depremin riskinin büyük olduğu yerlerde DASK fiyatları yüksek çıkacak ve risk azaldıkça fiyatlarda düşecektir.  Bahsetmiş olduğumuz 5 bölge çıkarılırken de kendi içerisinde 3 değişkene ayrılmıştır. Bu da deprem sigortasında 15 farklı prim türü ortaya çıkmıştır. Hesaplama işlemi yapılırken binanın bulunduğu bölge ve evin yapı türü tespit edilir ve bu sayede birim bedeli ortaya çıkarılır. Hesaplama yapılırken birim bedeli konutun alanı ile çarpılır ve bu sayede ödenecek olan DASK ücreti de ortaya çıkarılmış olur.

DASK İçin Gerekli Bilgiler

DASK hesaplaması yapılabilmesi için öncelikli olarak binanın değişkenleri göz önünde bulundurulur ve tespit edilir. Örneğin konutun yapım tarzı, hangi şehirde olduğu ve konutun büyüklüğü gibidir.

HKsigorta ile iletişime geçmeniz halinde sizin için tüm bilgileri çıkarıyor ve yıllık DASK primlerinizin ne kadar olduğunu belirliyoruz. Talep etmeniz halinde ise DASK sigortanızı gerçekleştiriyoruz.

17 Eylül 2019
150 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al