Covid–19 Şüpheniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Covid–19 Şüpheniz Varsa Ne Yapmalısınız?

COVID-19’a sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız düzenli olarak gördüğünüz bir doktorunuz olmasa bile, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktora gitmeniz gerekir. Sizi doktora götürecek olan nedenler hakkında da az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur. COVID-19’lu çoğu kişi artık evde güvende karantinada olabiliyorlar. Bunun için de mümkün olduğunca evde kalmak, virüsün yayılmasını durdurmaya ve sizi COVID–19 veya başka bir hastalığa yakalanmaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Eğer COVID-19’a maruz kaldığınızı düşünüyorsanız:

  • Bu durumları da yaşıyorsunuz demektir. Ateşiniz olabilir, öksürebilirsiniz veya nefes almakta güçlük çekebilirsiniz.
  • Covid olduğunuzdan şüpheleniyorsanız doktordan yardım almak dışında halka açık bir yere çıkmamalısınız. Ancak doktora gitmeden önce arayın, böylece tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını kesin olarak size bildirebilir ve sizi bakım için doğru yere yönlendirebilirler.
  • Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, halka açık olduğunuzda yüz maskesi takın.
  • Hapşırırken veya öksürürken daima burnunuzu ve ağzınızı kapatın. Burnunuzdan ve ağzınızdan çıkan küçük damlacıklar COVID-19’u başkalarına yayabilir.
  • Ellerinizi sık sık suyla veya içinde en az % 60 alkol olan el dezenfektanı ile yıkayın. Özellikle öksürdükten, hapşırdıktan, tuvalete sonra en az 20 saniye boyunca yıkamanız tavsiye edilir.

Kendinizi hasta hissederseniz, evde kalın ve mümkün olduğunca diğer insanlardan uzak durmaya çalışın. Aile üyeleri veya oda arkadaşlarınızla yaşıyorsanız, onlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın, özellikle onların yaş veya sağlık onları yüksek risk grubundaysa daha dikkatli olmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Kendinizi hasta hissettiğiniz için işten evde kalmak zorunda kalırsanız, işvereniniz ücretli hastalık izni verebilir. Bazı işverenlerin COVID-19’dan etkilenenler için ücretli hastalık izni vermesini gerektiren yeni yasalar var. Yeni federal yasa kapsamında çalışanların ücretli izin hakları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aşağıdakiler gibi acil durum oluşursa hemen doktoru aramanız gerekir.

  • Nefes almakta güçlük çekmek veya nefes nefese kalmak
  • Şiddetli göğüs ağrısı veya basıncı
  • Karışıklık senin için normal değil
  • Uyanık kalamama veya cevap verememe

COVID-19 olan biriyle temas halindeyseniz veya COVID-19 olan çok sayıda insanın olduğu bir bölgeye gittiyseniz söyleyin.  Yetkililer size ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi verecektir.

26 Ocak 2021
347 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al