Hava Koşullarına Göre Hangi Işıkları Kullanmalısınız?

Hava Koşullarına Göre Hangi Işıkları Kullanmalısınız?

Siste Hangi Işıkları Kullanmalısınız?

Sisli havada araç kullanmaya alışmak biraz zaman alabilir. Kendiniz ve yolcularınız için daha fazla güvenlik sağlamak amacıyla görünürlüğünüzü artırmak için, sis farlarınızı kullanmanız önemlidir. Ek olarak, sizinle diğer arabalar arasında daha fazla mesafe bırakmayı ve yolun sağ kenarını kılavuz olarak kullanmayı unutmayın, böylece doğal yolun ortasına doğru sürüklenmeyeceksiniz görünürlük düştüğünde yol.

Yağmurda Hangi Işıkları Kullanmalısınız?

Bu, görünürlüğünüze bağlıdır: önünüzdeki yağmurda 100 metreden daha fazlasını görebiliyor musunuz? Öyleyse, kısa huzmeli farlarınızı açık bırakmanız önerilir, ancak zorunlu değildir. Eğer önünüzü 100 metreden fazla göremiyorsanız, diğer sürücülerin sizi kolayca görebilmesi için kısa huzmeli farlarınızı kullanmanız gerekir. Görüş çok zayıfsa, sis farlarınızı da kullanabilirsiniz, ancak görüş mesafesi arttıkça onları kapatmayı unutmayın.

Dörtlüler

Dörtlüler açıldığında, diğer sürücüleri tehlike veya trafik sorunları konusunda uyarmak için yanıp sönerler. Örneğin, durduğunuzda ve geçici bir engele neden olduğunuzda veya arıza yaptığınızda diğer sürücüleri uyarmak için yakmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Ankara Trafik Sigortası Fiyatları

İç Mekan Işıkları

İç lambalar bir haritayı veya yönleri kontrol etmek veya karanlıkta bir şey bulmak için kullanışlıdır. Sürücünün dikkatini dağıtabileceği için sürüş sırasında kullanılmamalıdır.

Gündüz

Normal hava koşullarında gündüz görüş mesafesi genellikle iyidir, bu da herhangi bir ek ışık kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, birçok modern otomobil, diğer yol kullanıcılarına görünürlüğünüzü artırmak için gündüz farları kullanır.

Gece

Gece araç sürmenin daha zor olduğu ve gündüz araba kullanmaktan daha fazla odaklanma gerektirdiği açıktır. Bu nedenle, görünürlüğünüzü diğer yol kullanıcılarının ihtiyaçlarıyla iyileştirmek için ışık ihtiyacınızı dengelemek önemlidir. Diğer bir deyişle, kısa huzmeli farlarınızı diğer otomobiller çevredeyken ve uzun huzmeli farları diğer arabalardan en az 150 m uzaktayken kullanın.

Işıklar hem otomobilinizin görünmesini hem de sizin yolunuzu daha net görebilmeniz için çok önemlidir. Aracınızda çalışmayan bir lamba olması sizi ve sevdiklerinizi tehlikeye sokacaktır. Bunun için mutlaka yenilemeniz ve gerektiği zaman tamirini yaptırmanız gerekir. Özellikle farlar ve sinyaller mutlaka hatasız bir şekilde çalışmalıdır.

Tüm sigorta taleplerinizle alakalı olarak tek tık uzağınızdayız. Hksigorta.com

10 Ekim 2020
225 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al