Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar

DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar

Sigorta sektörüyle alakası olmayan kişiler genelde DASK ile konut sigortası arasındaki farkı bilmezler. Bilmemeleri de normaldir. Özellikle de daha önce hiç DASK ya da konut sigortası yaptırmamışsanız o zaman nasıl hareket edeceğinizi de bilmezsiniz. Bu makalemizin amacı bu iki sigorta türü hakkındaki bilgileri detaylıca size sunmaktır. Fakat aralarındaki farkı anlayabilmek için öncelikli olarak DASK ve Konut sigortasının tanımlamasını yapmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

DASK Nedir?

DASK diğer bir ismiyle zorunlu Deprem Sigortası. Tahmin ediyorum ki artık adından ne demek olduğunu anladınız. DASK bir deprem sonrasında yaşayabileceğiniz maddi sorunların üstesinden gelebilmeniz için yapılan bir uygulamadır. Adından da anlayacağınız üzere DASK zorunlu yapılan bir sigorta türüdür. Ancak yapılmaması halinde size cezai bir uygulama söz konusu olmayacağından insanlar yaptırmak istemezler. Lakin DASK yaptırmadığınız zaman var olan bir takım haklarınızı da kullanamazsınız. Örneğin deprem sonrasında eviniz zarar görmüşse o zaman DASK’ınız olmadığı için herhangi bir devlet desteği alamazsınız. Bu da deprem sonrasında toparlanabilmenizi güç ya da imkansız bir hale dönüştürecektir.

DASK yapılmaması durumunda ise yeni bir ev almanız mümkün değildir. Tapu dairesine gittiğiniz zaman sizden DASK sigortanızın olup olmadığını isteyecekler yoksa satış ya da alış işlemini gerçekleştiremeyeceksiniz. Kısacası evinizle ilgili olan resmi işlerinizde DASK mutlaka yapılması şart koşulur. Örneğin evinize elektrik ya da su sayacı bağlatmak istediğiniz zaman DASK’ınızın olması istenecektir. DASK ile ilgili ne demek olduğunu belirttikten sonra konut sigortası hakkında da detaylı bilgiler verelim.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası DASK gibi zorunlu olan bir uygulama değildir. Tamamen kişinin inisiyatifine bırakılmıştır. Bunun içinde kapsamı DASK’tan daha geniş olarak tutulmuştur. Örneğin evinizin çökmesi, yıkılması, hırsız girmesi, terör ve benzer durumlarda konut sigortanız devreye girecek ve ekspertiz incelemesi neticesinde zararınızın boyutları tespit edildikten sonra sigortanız gerekli ödemeleri yapacaktır. 

Kısacası yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere DASK ve konut sigortası birbirinden ayrıdır. DASK zorunludur ancak konut sigortası yaptırmak isteğe bağlıdır. Konut sigortası yaptırabilmeniz için DASK’ınızın da mutlaka olması gerekir. Bu sayede eviniz her türlü sorunlara karşın tam bir güvence altına alınmış olacaktır. İster eviniz olsun ister işyeriniz konut ve DASK sigortası konutunuzu tehlikelerden koruyacaktır.

HKsigorta eviniz ya da işyeriniz için DASK ve Konut sigortası yapabilecek Ankara’nın en güçlü ve büyük sigorta acentesidir.

11 Mart 2019
207 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al