Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Pert ya da Çalıntı Halinde Kasko Ödemesi

Pert ya da Çalıntı Halinde Kasko Ödemesi

Aracınızı risklerden korumak sizin elinizde ve özellikle aracınızı koyabileceğiniz kapalı bir garajınız yoksa o zaman dikkat etmeniz gereken nokta çalınması ihtimaline karşı alacağınız önlemdir. Bunun yanı sıra trafikte her zaman bir risk öz konusu ve aracınızın kaza yapması halinde pert olma ihtimali var. Her araç kaza riski ile karşı karşıyadır ancak her kaza yapan araçta pert olarak kabul edilmez. Bir araca pert denilebilmesi için hasar oranının aracın fiyatının % 70’den fazla olması gerekiyor. Dolayısıyla böyle durumda aracın onarılması gerçek fiyatına yaklaşacağından dolayı sigorta şirketleri bunu istemezler. Özellikle aracınız yeni modelse bu durumda mutlaka kasko sigortasının da yapılması gerekiyor. Kaskolu bir aracın pert olması halinde aracın o günkü değerine bakılır ve o değer üzerinden hesaplama yapılarak ödeme gerçekleştirilir. Örneğin satın aldığınız aracın fiyatı 70 bin TL ise hesaplama bugünkü fiyatı üzerinden yapılır. O günkü değeri 50 bin TL ise 50 bin TL 90 bin TL ise o kadar olacaktır. Bazı sigorta firmaları kasko sigortası yapılırken ek bir teminat hazırlar ve bu durumda araca pert sigortası yaparlar. Pert sigortası araç sadece pert olduğu zaman devreye girecek bunun dışında herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

Otomobilin Çalınmasında Kasko Ödemesi

Otomobilinizi sabah işyerinizin önüne bıraktınız ve gittiğiniz de yerinde olmadığını gördünüz. Bunun sizi endişelendirdiğinin farkındayız çünkü aracınızın çalınma ihtimali oldukça yüksek. Böyle durumda aracınıza ulaşamamışsanız hemen en yakın karakola giderek durum hakkında bilgi verin ve olayın nasıl gerçekleştiğini anlatın. Karakola bilginin ardından ise sigortanızla iletişime geçerek durum hakkında bilgi verin. Hatta bilgi sırasında sigorta şirketinizden karakola yazı yazmasını da isteyebilirsiniz. İşler bu sayede daha resmiyet kazanacaktır. Sigorta şirketinden alınan belge karakola götürüyorsunuz ve karakoldan size verilen belgeyi de tekrar sigorta şirketinize veriyorsunuz. Belge ile trafik tescil müdürlüğüne giderek aracınızın trafik kaydının silinmesini talep edebilirsiniz. Trafik size çalınmış araç şeklinde bir ruhsat hazırlıyor ve siz aracınızla ilgili tüm borçları vergi, cesa vs. ödedikten sonra belgeyi sigorta şirketinize veriyorsunuz.

Kask sigortası olan bir aracınız varsa o zaman çalınma ve pert olma gibi durumlara ilişkin olarak güvence altında olacaktır.

14 Mart 2019
160 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al