Halüsinasyon Nedir ve Neden Olur?

Halüsinasyon Nedir ve Neden Olur?

Halüsinasyonlar, gerçek görünen ancak zihniniz tarafından yaratılan duyusal deneyimlerdir. Beş duyunuzu da etkileyebilirler. Örneğin, odada başka hiç kimsenin duyamayacağı veya gerçek olmayan bir görüntü göremeyeceği bir ses duyabilirsiniz.

Bu semptomlara akıl hastalıkları, ilaçların yan etkileri, epilepsi veya alkol kullanımı gibi fiziksel hastalıklar neden olabilir.

Halüsinasyonlarınızın nedenine bağlı olarak bir psikiyatrist, nörolog veya pratisyen hekime gitmeniz gerekebilir.

Halüsinasyon Türleri

Halüsinasyonlar görme, koku alma, tat, işitme veya bedensel hislerinizi etkileyebilir.

Görsel Halüsinasyonlar

Görsel halüsinasyonlar, orada olmayan şeyleri görmeyi kapsar. Halüsinasyonlar nesneler, görsel desenler, insanlar veya ışıklar şeklinde meydana gelebilir. Örneğin, odada olmayan birini veya başka kimsenin göremediği yanıp sönen ışıkları görebilirsiniz.

Koku Alma Halüsinasyonları

Gece yarısı uyandığınızda hoş olmayan bir koku veya uyandığınızda vücudunuzun kötü koktuğunu hissedebilirsiniz. Bu halüsinasyon türü, çiçek kokusu gibi hoşunuza giden kokuları da içerebilir.

Gustatory Halüsinasyonlar

Gustatory halüsinasyonlar koku alma halüsinasyonlarına benzer, ancak koku yerine tat duyunuzu içerir. Bu tatlar genellikle tuhaf veya nahoş veya metalik bir tada sahiptir. Epilepsili insanlar için nispeten yaygın bir semptomdur.

İşitsel Halüsinasyonlar

İşitsel halüsinasyonlar en yaygın halüsinasyon türleri arasındadır. Birinin sizinle konuştuğunu veya size belirli şeyler yapmanızı söylediğini duyabilirsiniz. Bu tür halüsinasyonun diğer örnekleri arasında, tavan arasında yürüyen biri veya tekrarlayan tıklama veya hafifçe vurma sesleri gibi sesler duymak sayılabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Dokunsal Halüsinasyonlar

Dokunsal halüsinasyonlar, vücudunuzdaki dokunma veya hareket hissini içerir. Örneğin, cildinizde böceklerin süründüğünü veya iç organlarınızın hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Ayrıca birisinin ellerinin vücudunuza dokunduğunu da hissedebilirsiniz.

Halüsinasyonlara Ne Sebep Olur?

Ruh Sağlığı Koşulları

Akıl hastalıkları, halüsinasyonların en yaygın nedenleri arasındadır. Şizofreni ve demans buna  örnektir.

Madde Kullanımı

Madde kullanımı, halüsinasyonların oldukça yaygın bir başka nedenidir. Bazı insanlar çok fazla alkol içtikten veya kokain gibi uyuşturucu aldıktan sonra orada olmayan şeyleri görür veya duyarlar.

Uyku Eksikliği

Yeterince uyumamak da halüsinasyonlara yol açabilir. Birkaç gündür uyumadıysanız veya uzun süre yeterince uyuyamıyorsanız, halüsinasyonlara daha yatkın olabilirsiniz.

İlaçlar

Zihinsel ve fiziksel sağlık koşulları için alınan bazı ilaçlar da halüsinasyonlara neden olabilir. Parkinson hastalığı, depresyon, psikoz ve epilepsi ilaçları bazen halüsinasyon semptomlarını tetikleyebilir.

27 Mayıs 2021
127 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al