Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Üniversitelerin Sigortacılık Bölümü Var mı?

Üniversitelerin Sigortacılık Bölümü Var mı?

Üniversitelerin bölümleri arasında belki de sigortacılık bölümünü duymamış olabilirsiniz. Ancak başlı başına bir bölüm olan bu alandan mezun olduğunuz zaman sigortacılık ve bankacılık alanında deneyimli olursunuz. Sigortacılık bölümünü daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak neden tercih edilmeli, avantajları ve iş olanakları nelerdir? Bu soruların cevapları sayılabilir.

Sigortacıdan bahsedildiği zaman tahmin ediyorum ki herkesin aklına ilk olarak elinde mavi bir dosya ve ütülü takım elbisesiyle gezen kişiler geliyor. Ve üstelik bu kişilerin ağızlarının çok iyi laf yaptıkları tahmin ediliyor. Elbette ki bu düşüncenin nedeni vardır ve bu da çok eskiye dayanır. Eskiden sigortacılık işi bu şekilde yapılıyordu ve böyle tanımlanmıştı. 

Eğer bu bölüme gitmek istiyorsanız o zaman nedir? Sorusunun da yanıtını verelim.

Sigorta acenteleri ve sigorta Broker’ları insanların farkında olmadığı riskleri tespit eden ve bu risklere karşında teminatla birlikte bizi koruma altına alacak olan kişilerdir. Sigortacılık bölümü yalnızca işin satışı demek değildir. Sigorta acenteleri hiç tanımadığımız kişilerin hayatında olabilecek risklerini ihtiyaçları dahilinde teminat altına alır, riski üstlenir ve tehlikenin gerçekleşmesi sonucunda da tazminat öder.

4 Yıllık Sigortacılık Bölümü Olan Okullar;

Marmara üniversitesi sigortacılık bölümü 1996 yılında kurulmuş ve uzman sigortacılar yetiştirmiştir. Eğitim kalitesinin ve kadrosunun uzman olmasından dolayı bu bölümden mezun olan kişilerinde

Gazi üniversitesinde de sigortacılık bölümü mevcuttur. Bölüm bu alanda hizmet vermek isteyen öğrenciler için açılmış ve pazarlama kabiliyetinin yükseltilmesini hedeflemiştir. 

Sigortacılık bölümü olan 2 yıllık meslek okulları ve özel okullarda vardır. 2 yıllık olan bölümler ise bankacılık ve sigortacılık şeklinde bilinir. 2 yıllık sigortacılık mezunu olduğunuz zaman ÖSYM tarafından dikey geçiş ile yeterli puanı aldığınızda lisans düzeyini tamamlamış olursunuz.

Sigortacılık Mezunu Olanların İş Alanları

 • Sigorta acentelerinde,
 • Banka ve Sigorta Şirketlerinde Uzman olarak,
 • Broker Şirketleri,
 • Finans Kurumları,
 • Hayat Sigortası Şirketleri,
 • Sağlık Sigortası Şirketleri,
 • Kredi Kuruluşları,
 • Reasürans Şirketi,
 • Hazine Müsteşarlığı,
 • Uzman ve Danışman Şirketler,
 • Sigorta Eksperliği,

Gibi şirket ve kurumlarda çalışabilirsiniz.

Sigortacılık bölümü bitirildikten sonra hemen acente sahibi olamazsınız. Bunun için öncelikle 18 ay boyunca bir acentede ya da sigorta şirketinde çalışarak deneyim sahibi olmalısınız. Bunun yanında daha önce yüz kızartıcı suç işlememiş ve iflas etmemiş olmanız gerekmektedir.

14 Haziran 2019
279 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al