Güvenli Kış Sürüşü İçin Uzman İpuçları

Güvenli Kış Sürüşü İçin Uzman İpuçları

Zorlu kışlar boyunca koşullar en deneyimli sürücüler için bile zor olabilir. Bunun nedeni, kar yağışının görüşü azaltması ve yolları kayganlaştırması ve arabanızı kontrol etmenizi zorlaştırmasıdır. Uzman kış sürüş ipuçları ile soğuk kış aylarında aracınızı kolayca kontrol edebilirsiniz.

Arabanın Üzerindeki Kar ve Buzu Kaldırın

Sürüşten önce, aracınızın camlarından, tavanından ve kaputundan buz ve karı temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın. Bu, görünürlüğü önemli ölçüde artırabilir. Arabanızdaki buzu ve karı temizlemediğinizde, biriken yığın diğer arabaların ön camlarına çarparak onların görüşünü kapatır ve potansiyel olarak bir kazaya neden olur.

Kızaklamalar

Kazaların önde gelen nedenlerinden biri, bir araba çok hızlı gittiğinde veya kontrolü kaybettiğinde meydana gelen kaymalardır. Aslında iki farklı kızak türü vardır.

Ön Patinaj: Ön tekerleklerin tutuşunun kaybolduğu ve tekerleği çevirmesine rağmen aracın düz gitmeye devam ettiği zamandır. Bu başınıza gelirse, ön tekerleklerinizin yavaşlaması için gaza basmayı bırakın, böylece daha iyi çekiş elde edebilirsiniz.

Arkadan savrulma: Bu, arka tekerleklerin kavramasını yitirdiği kızaktır. Bu ikilemi çözmek için frenlerinizi kullanmayın. Frenleme, tekerleklerinizi kilitleyerek, patinajı kontrol etmek için gereken çekişi elde etmenizi zorlaştırır.

Her iki kızak türü için de, kızağa doğru yönlendirmelisiniz. Sonuç olarak, kuyruk ucu ters yönde hareket eder. Aşırı düzeltme yapmadığınızdan emin olun çünkü kapsamlı dönüş, arabanın daha hızlı kaymasına neden olur.

Karlı yollarda sürerken, dört tekerlekli araçların yanınızdan geçtiğini görebilirsiniz. Dört tekerlekten çekişli araç sahipleri bazen kayma endişesi olmadan araçlarını özgürce sürebileceklerini düşünürler. Çünkü bu araçlar büyük bir çekiş gücü oluşturur ve gelişmiş kontrol sağlar. Ancak, çok iyi durmazlar. Aracınız 4×4 olsa bile savrulmaya karşı dikkatli olun

Dikkatli Sürmelisiniz

Kış aylarında, frenlerinizde sert basmaktan kaçının, küçük kaymalar ve kaymalar bile ciddi kazalara neden olabilir.

Kışın Kaskonuzu Mutlaka Yaptırmalısınız

Kışın aracınıza kasko yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Kasko sizin aracınızla yaptığınız kazalarda maddi güvence elde etmenizi sağlayacaktır. Özellikle yukarıda bahsetmiş olduğumuz karlı ve buzlu bir yolda aracınızla kaz yaparsanız Ankara kasko sigortası sizin tüm masraflarınızı karşılayacaktır.

04 Aralık 2020
235 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al