Güneş Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Güneş Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Güneş alerjisi, genellikle güneş ışığına maruz kalan ciltte kaşıntılı kırmızı bir kızarıklığın meydana geldiği bir dizi durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir.  

Hafif güneş alerjisi vakaları tedavi olmaksızın düzelebilir. Daha şiddetli vakalar steroid kremler veya haplarla tedavi edilebilir. Şiddetli güneş alerjisi olan kişilerin önleyici tedbirler alması ve güneş koruyucu giysiler giymesi gerekebilir.

Güneş Alerjisi Belirtileri

Güneş alerjisinden etkilenen cildin görünümü, soruna neyin sebep olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

  • Kırmızılık
  • Kaşıntı veya ağrı
  • Kabarık yamalarla birleşebilen küçük çıkıntılar
  • Ölçeklenme, kabuklanma veya kanama
  • Kabarcıklar veya kurdeşen

Belirtiler ve semptomlar genellikle yalnızca güneşe maruz kalmış ciltte görülür ve tipik olarak güneşe maruz kaldıktan sonra dakikalar ile saatler içinde gelişir.

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Güneşe maruz kaldıktan sonra alışılmadık, rahatsız edici cilt reaksiyonlarınız varsa bir doktora görünün. Şiddetli veya kalıcı semptomlar için, cilt bozukluklarının teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir dermatologa görünmeniz gerekebilir.

Güneş Alerjisi Nedenleri

Bazı ilaçlar, kimyasallar ve tıbbi durumlar cildi güneşe daha duyarlı hale getirebilir. Güneş ışığına alerjik reaksiyon göstermenin risk faktörleri şunları içerir:

  • Herkes güneş alerjisine sahip olabilir, ancak bazı güneş alerjileri daha açık tenli kişilerde daha yaygındır.
  • Cildiniz bir maddeye ve ardından güneş ışığına maruz kaldığında cilt alerjisi semptomları tetiklenir. Bu tür bir reaksiyondan sorumlu yaygın maddeler arasında kokular, dezenfektanlar ve hatta güneş kremlerinde kullanılan bazı kimyasallar bulunur.
  • Antibiyotikler, sülfa bazlı ilaçlar ve ketoprofen gibi ağrı kesiciler dahil olmak üzere bir dizi ilaç cildin güneş yanığını daha hızlı hale getirebilir.
  • Cilt alerjisi güneş alerjisi olma riskinizi artırır.
  • Güneş alerjisi genetik olabilir. Güneş alerjisi olan bir kardeşiniz veya ebeveyniniz varsa güneş alerjisine sahip olma olasılığınız daha yüksektir.

Olası bir alerjiniz durumunda yaptırmış olduğunuz Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi devreye girer ve size özel hizmet sağlamak için anlaşmalı bir özel hastaneden faydalanmanızı sağlar. İyi bir sağlık hizmeti almak için özel sağlık sigortası her zaman faydalı olacaktır.

24 Eylül 2020
235 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al