Trafik Sigortası Alkollü Kazada Devreye Girer mi?

Trafik Sigortası Alkollü Kazada Devreye Girer mi?

Yazımıza başlamadan önce şunun altını çizmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Alkollü araç kullanmak trafik kazası olmasa bile yasaktır. Bu nedenle alkollü araç kullandığınız da ve başınıza herhangi bir sorun gelmesi durumunda suçlu olduğunuzu kabul etmiş olursunuz. Bu uyarıyı yaptıktan sonra gelelim trafik sigortası alkollü kazada devreye girer mi? sorusunun yanıtını vermeye.

Alkollü araç kullanımı yasak olmasına karşın bugün kazaya karışan araçlara baktığımız zaman alkollü sürücü sayısının da oldukça fazla olduğu görülüyor. Peki, alkol aldınız ve aracınızla seyir halindeyken kaza yaptınız ya da kazaya karıştınız bu durumda alacağınız bir ceza olacak mı yoksa sigorta firması size ödeme yapacak mı?

Alkollü araç kullanmak kesinlikle trafik kurallarıyla bağdaşmayan bir konu ve buda sanıyorum ki başlığın cevabı niteliğinde olacak. Fakat durumu özetlemek adına biraz daha derinlemesine inebiliriz. Alkollü araç kullanmak büyük ihtimalle kazaya sebebiyet vereceğiniz anlamına gelecektir. Üstelik bu durum yalnızca sizin değil aynı zamanda araç içerisindekilerin de hayatını riske atacaktır bu nedenle de her defasında bu konunun altının çizilmesi gerekiyor. 

Ankara kasko sigortası teklifi al

Kazanın direk olarak alkollü sürücü tarafından meydana gelip gelmediği sigorta firmasının yönlendireceği ekspertiz ekipleri tarafından belirlenecektir. Dolayısıyla ayrıntılı bir inceleme başlatılır. Bu kasko ya da trafik sigortası için aynı geçerliliğe sahiptir. Hiçbir sigorta şirketi keyfi nedenlerden dolayı size ödeme yapmama gibi bir durum içerisine asla girmez. İşi kasko ve trafik sigortası olarak ayırt edecek olursak şöyle söyleyebiliriz. Kasko alkollü kaza durumunda direk olarak sürücüyü teminat dışında bırakır. Trafik sigortasında ise kazada alkolün ne kadar etkisinin olduğu tespit edilir.

Alkollü Kaza İncelemesini Kim Yapar?

Alkollü bir şekilde meydana gelen kaza sonrasında ince bir araştırma yapılır. Bu durumun tespiti için özel bir ekip görevlendirilecektir. Bu ekip içinde ise hukukçu, trafik uzmanı ve bir de nöroloji uzmanı olur.  Amaç kazanın tamamıyla alkol nedeniyle mi meydana gelmiş olduğunun incelemesi yapılır. Eğer ki bu inceleme sırasında kazanın alkolden kaynaklı olduğu tespit edilirse bu durumda sigorta şirketi alkollü sürücüye hiçbir şekilde ödeme yapmayacaktır. Fakat kusur durumu net olarak belirlenemiyorsa o zaman sigorta şirketi sürücüye belli oranda bir ödeme yapacaktır.

02 Temmuz 2020
503 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al