Gebelikte Uykusuzluk ve Yorgunluk

Gebelikte Uykusuzluk ve Yorgunluk

Hamilelik sırasında, özellikle ilk 12 haftada, yorgun veya stresli hissetmek doğaldır. Bu dönemde hormonsal değişiklikler sizin yorgun, mide bulandırıcı ve duygusal hissetmenize neden olabilir. Tek çözüm, mümkün olduğunca rahat olmaktır. Ayaklarınızı dinlendirmek bir kenara koyun ve keyfinize bakın. Bu sizi yorgun ve stresli halden uzaklaştıracaktır. Fiziksel sağlığınıza özen göstermeye çalışın sağlıklı bir beslenme sürdürün.

Kendinizi gebeliğinizde taşıdığınız fazla kilo nedeniyle yorgun hissedebilirsiniz. Bolca dinlenmeye dikkat. Göbek büyüklüğünüz arttıkça iyi bir gece uykusu çekmeniz zor olabilir. Kendinizi rahatsız hissettiğinizde banyoya girebilir ve bir duş alabilirsiniz. Sizin kendinizi yorgun hissetmenizin bebeğinizi incitmeyeceğini asla unutmayın bu sadece günlük hayatınızı zorlaştıracaktır. 

Garip rüyalar

Bazı kadınlar çocuk ve doğum hakkında garip rüyalar ya da kabuslar görebilirler. Bu normaldir. Partnerinizle konuşmanız yardımcı olabilir. Şunu her zaman hatırlamalısın, hiçbir şey olmayacak, çünkü onu rüyanda gördün. Gevşeyin, bu sayede içinizdeki kaygı durumunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Hangi pozisyonda uymalıyım?

Kendinizi rahat hissettirecek herhangi bir pozisyonda uyuyabilirsiniz. 16 haftadan sonra sırt üstü yatmak rahatsız edici olabilir, fakat aynı zamanda uterusun ana kan damarlarından birine basması anlamına da gelir. Yani seni daha baygın hissettirebilir.

Yana dönük uyumak daha rahat olabilir. Karnınızı yastıklarla desteklemeye ve dizleriniz arasında bir yastık koymayı deneyebilirsiniz. Hamileliğinizin sonuna gelindiğinde, karnınız ağırlaştığı zaman, yastıklar ile kendinizi desteklemenin neredeyse daha rahat oturmanızı sağlayacağını düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda uyumak ve destek olmak bazen mide ekşimesine yardımcı olabilir.

İyi uyuyamıyorsan

Bu sizi rahatsız ediyormuş gibi davranmaya çalışmayın ve çocuk için endişelenmeyin. Çünkü onu incitmeyecektir. Gün içerisinde kestirmek ve hafta içi birkaç gece erken saatlerde uyuyabilirsiniz. Akşamları çay, kahve veya kola içmekten kaçının çünkü kafein sizin zor uyumanıza neden olabilir. Uzun süre uyanık kalmamanız için yatmadan önce rahatlamaya çalışın. Doğum öncesi yoga veya pilates derslerine katılabilirsiniz. Egzersiz yorgunluğu hafifletmeye yardımcı olabilir, bu nedenle gün içinde yorgun olsanız bile, öğle yemeğinde yürüyüş yapmak veya yüzmeye gitmek gibi bazı alıştırmalar yapın. Uyku eksikliği sizi rahatsız ediyorsa, eşinizle, arkadaşınızla, doktorunuzla konuşun.

07 Kasım 2019
561 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al