Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
Gabari Ne Demek?

Şehirler arası yolculuklarda yol tabelalarına bakmak yolcu ve sürücüler için her zaman önemlidir. Yolcular yolu anlayabilmek sürücüler ise kurallara uyabilmek için tabela ve levhaları takip etmek durumundadır. Ancak bu tabelalar içerisinde bazı yazı ve simgelerde herkes tarafından bilinmeyebiliyor. Biz de bu makalemizde gabari ne demek? Bu sorunun yanıtını verelim istedik. Çünkü şehirler arası yolculuklarda bu kelimeyi tabelalarda çok fazla göreceksiniz.

 Gabari Nedir?

Paralı ya da parasız otoyollarda, araç ister yüklü olsun ister olmasın yolcu ve sürücünün güvenliğini sağlayabilmek açısından yoldaki maksimum uzunluk, genişlik ve yükseklik gibi durumların ölçülerinin belirlenmesini sağlar. 

Örneğin şu resimde olduğu gibi inceleyelim.

Gabari tabelasında yükseklik 4,60 metre yazıyor. Yani bu köprünün yüksekliği bu kadar bunun üzerinde yüksekliğe sahip olan araçların buradan geçmesi mümkün değildir. Eğer ki 5 metrelik bir yüksekliğe sahip araç buradan geçmeye çalışırsa muhtemelen sıkışacaktır. Bu yola giriş esnasında araçlarında hızlı olduğunu düşünürseniz içeriye girerken köprü altına aracın hızla çıkılması demek olacaktır. Bu da hem araç hem de sürücü güvenliği için son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun için sürücülerin mutlaka yolculuk esnasında yol tabelalarını iyice incelemesi ve dikkat etmesi gerekiyor. Özelikle bir sürücünün gabari yani mesafe ölçümüne mutlaka dikkat etmesi gerekiyor.

Kasko Sigortası telifini almak için tıklayın.

Ya da örneği biraz daha çeşitlendirerek şu şekilde bir örnek verelim.

I. Tabelada gabari çizgileri sağ ve solda yani enine çizgiler, bu da genişlik ifade ettiği anlamına geliyor. Yani dar bir yola veya geçide veya köprüye giriyorsunuz, maksimum genişlik 2.30 metre, aracınız bu genişlik ölçülerinin üzerindeyse yani daha genişse geçemezsiniz geçmeyi denememeniz lazımdır.

II. Soldan ilk tabelada gabari çizgileri alt ve üstte yani yükseklik ifade ediyor ve gabari 3.50 metre üzerindeki araçlar buradan geçemez.

III. Tabela ise ağırlık gabari tabelası. T harfi ton açılımı yani 6 ton ağırlık limiti var yolda. Aracınız 6 ton üzerindeyse risk var anlamına gelir ve bu yol-geçit-köprü yani tabelayı gördüğünüz yer her ne ise aracınızla girmemelisiniz.

29 Kasım 2019
195 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al