Fren kontrol etmek için hangi testler işe yarar

Fren kontrol etmek için hangi testler işe yarar

Frenleri kontrol etmek için gerekli donanıma sahip olmasanız da, biraz araç konusunda bilgisi olan herkes fren sorununun kaynağını tespit edebilir veya en azından sorunun tespitini sağlamak için servise götürebilir. Pahalı aletler olmadan karmaşık testleri denemeden önce, birkaç gözlemle fren sisteminin genel durumu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Fren pabuçlarının veya kaliperlerin sıkıştığını gösterebilecek düzensiz aşınma için özellikle fren balatalarını kontrol edin. Fren hatları esnek ancak sağlam olmalıdır; kırılgan veya gevşek hortumların değiştirilmesi gerekir, çünkü bunlar çatlama ve sızıntıya meyillidir. Ayrıca, fren hidroliği seviyelerini kontrol edin – düşük seviyeler sızıntıları gösterebilir.

Bağlantılarınıza bir göz atın ve onları nazikçe yoklayın. Herhangi bir gevşek bağlantı sizi aşınmış bir parça veya olası bir sızıntıya karşı uyarabilir. Sızıntılar özellikle otomobilin frenleri için tehlikelidir; Sistemin herhangi bir yerinde bir şey kapalıysa, bu, baskının tehlikeye girdiğini gösterir ve bu da kapsamlı, genel bir arızaya yol açabilir. Fren hidroliği aynı zamanda aşındırıcı ve kaygandır ve hemen hemen her yerde meydana gelen bir sızıntı, sistemden kaçmasına izin verecektir. Fren hidroliği veya başka şekilde tanımlanamayan damlalarla kirlenmiş parçalar, özellikle sürtünmeden sorumlu olanlar değiştirilmelidir.

Aşağıdaki noktalar, sızıntıları ve genel sorunları kontrol etmek kolaydır. Yerlerini bulmak için yardıma ihtiyacınız olursa, kullanıcı el kitabınızı veya onarım kılavuzunuzu kontrol etmeyi deneyin.

  • Fren destek plakası
  • Fren hortumları
  • Fren hortumu
  • Bağlantıları
  • Yardımcı valfler
  • Ana silindir

Tüm fren bileşenleri basit bir bakışla değerlendirilemez. Aşırı pedal hareketi, fren balatasının rotordan çok uzakta olduğu anlamına gelir. Bazen aşırı pedal hareketi, fren hatlarında hava birikmesine işaret eder.

Aracın bazı parçaları ve sorunları frenlerle ilgisiz görünebilir, ancak durumun hiç de öyle olmadığını fark edebilirsiniz. Örneğin, süspansiyon etrafta sallanırken, tekerleklerin hareketini etkiler ve bu da frenleri etkiler. Süspansiyonu gerçekten kontrol etmek için arabanın altına girmelisiniz.. Aşınmış süspansiyon bileşenlerinden kaynaklanan titreşimlerin frenler yoluyla iletilebileceğini ve gerçek sorunu gizleyebileceğini unutmayın. Süspansiyon sorunları da düzensiz veya erken fren aşınmasına neden olabilir.

Hksigorta.com’dan Ankara kasko sigortası fiyat teklifi alabilirsiniz.

05 Ekim 2020
346 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al