Kaza Sonucu Tutanak Sorgulama İşlemi

Kaza Sonucu Tutanak Sorgulama İşlemi

Kaza beklenmedik zamanlarda yaşandığı için sıkıntılı bir durumu beraberinde getiriyor. Sürücüler araçlarında oluşabilecek maddi kayıplar, araçlarındaki değer kayıplar, ölüm ve yaralanma gibi durumları düşünürken bir de işin prosedürleriyle baş etmek zorundadırlar. Eskiden bir kaza sonucunda olay yerine kolluk kuvvetlerinin gelmesi beklenir ve bu bekleyişte bazen yoğunluğa göre saatlerce sürebilirdi. Kaza tespit tutanağı ise bizim hayatımıza getirilmiş bir yenilik olarak yerini almış durumda ve bu uygulama sayesinde özellikle küçük hasarlı kazalarda kendiliğinden çözümlenmektedir. Kaza sonucu tutanak sorgulama işlemini yaparken ise sürücüden istenilen şey yalnızca TC kimlik numarası ve aracın plaka bilgileri oluyor. Bu bilgilerin girilmesi halinde saniyeler içerisinde de sorgulama işlemi tamamlanmış oluyor.

Kaza sonucu tutanak sorgulama işlemi için Tıklayın

Peki, bu sistem nasıl işliyor, merak ediyor musunuz?

Bu işlemin devreye girmesi için iki kişinin karışmış olduğu bir kazanın oluşması gerekiyor. bu kaza neticesinde doldurulan kaza tespit tutanakları sigorta şirketine teslim edildikten sonra süreç başlıyor. Sigorta şirketi sürücülerin kendilerine ulaştırmış olduğu bu tutanakları en geç bir sonraki iş gününden itibaren elektronik ortam üzerinden SBM’ye göndermesi gerekiyor. Tutanakların gönderilmesinin ardından ise her sigorta şirketi kendi kusur oranlarının hesaplamasını yapar ve bunun neticesinde ise iki taraf eğer ki anlaşmaya varmış ise dosyada sonucuna ulaşır. Fakat anlaşma sağlanmazsa dosya 3 iş günü içinde mutlaka Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilmek zorundadır ve burada da süreç en fazla 3 iş günüdür.  Bu 3 iş günü içerisinde eğer ki sizin için sıkıntılı bir durum söz konusu olursa sizde kaza tespit tutanağına itiraz edebilirsiniz. Ancak bunun için öncesinde kaza sonucu tutanak sorgulama işlemi yaparak dosyanızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı İtirazı

Sürücüler hakkında verilmiş olan rapor neticesinde bir karara varıldığı zaman SBM sürücülere hem SMS hem de e-posta üzerinden sonucun durumu hakkında bilgi verir. Eğer ki sizin kafanızda bir soru işareti var ise o zaman kaza sonucu tutanak sorgulama işlemini yaparak itirazınızı 5 gün içinde yapmanız gerekiyor. Bu hizmeti alabilmek için is sbm.gov.tr adresine girmeniz yeterli olacaktır.

HK Sigorta Aracılık Hizmetleri olarak her zaman yanınızdayız.

30 Ocak 2019
601 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al