Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta ve kasko teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
Riziko Nedir?

Sigortacılık sektörü riskin yönetilmesi ve kontrol altında tutulabilmesi için çok önemlidir. Sigortada en etkili olan kavram ise riziko ile açıklanabilir. Yani riziko nedir? Sorusunun yanıtı olarak, sigortası yapılacak olan eşyanın ya da malın başına gelecek olan muhtemel olayın sözleşme yapılmadan önce belirlendikten sonra maliyet hesaplaması yapılıp poliçe tutarının belirlenmesidir.

Riziko sayesinde sigorta şirketi ile sigortalanan kişi arasında adil bir anlaşma sağlanmış olacaktır. Dolayısıyla daha sonra her iki taraf arasında bir uyuşmazlık olması halinde mağduriyet durumu da ortadan kaldırılmış olur. Riskin ortaya çıkması durumunda sigorta devreye sokularak sigortalıya zarar ödemesi gerçekleştirilir. Zararın belirlenmesi ise daha önce yapılmış olan beyanlar göz önünde bulundurularak yapılır. Bir anlamda eksper devreye girecektir. Daha önceki makalemizde eksper nedir ve ne iş yapar bu konu hakkında da detaylı bilgi vermiştik sitemiz üzerinden konu incelenerek okunabilir.

Rizikonun Tam Tanımı Nedir?

Buraya kadar genel bir tanımdan bahsettik ancak tam tanımını yapacak olursak şu şekilde bir açıklama da yapabiliriz. Riziko, bir kişinin para ile ölçülebilen yararına zarar oluşturabilecek her türlü tehlikedir. Bu tehlikenin başta belirlenerek bir yüzde üzerinden hesaplanması sigorta ödemelerinin gerçekleşmesi için büyük önem taşır. Rizikonun gerçekleşme ihtimalinin düşük ya da yüksek olması durumuna göre poliçe için uygulanacak prim ödeme planı belirlenir. Aynı zamanda rizikonun gerçekleşmesi durumunda ödenecek tutar da yine bu şekilde ortaya çıkarılır. Zira değişik sigorta branşlarında sigortaya tabi olan unsurun riziko risk oranı %100’e ne kadar yaklaşır ise teminat altına alınma olasılığı da o kadar azalır. Rizikosu %100 olan hiçbir unsur sigortacı tarafından teminat altına alınmaz. Belirtilen bu durumun geçerli olmadığı tek branş ise kaçınılmaz olarak %100 riziko ihtimaline sahip olan hayat sigortasıdır.

Rizikonun Önemi Nedir?

Riskin olduğu yerde zararın tespitini yapabilmekte çok önemlidir. Riziko bu gibi durumlarda ortaya çıkar ve yapılan sigortanın güvenliğini adil bir şekle dönüştürmüş olur. Sigortacılık sektörünün sürdürülebilir olması ve sigortalının da sigorta şirketine güven sağlayabilmesi için riziko çok önemlidir. Sonuç olarak sigorta sektöründe zararın karşılanması ve bunun da adil olarak yapılması çok önemlidir.

04 Ekim 2019
7 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al