Gebelikte Kilo Kontrolü

Gebelikte Kilo Kontrolü

Hamilelik hayatınızda kilo almanın kabul edilebilir olduğunu düşündüğünüz bir zaman. Ancak hamileliğin size abur cubur yeme özgürlüğü verdiğini varsayıyorsanız, tekrar düşünün. Ara sıra yapılan ikramlar canınızı yakmasa da, iki kişilik yemek, iki katı yemek yemek anlamına gelmez. Gerçek şu ki, sağlıklı beslenme her zaman önemlidir.

Hamilelik sırasında çok fazla kilo alan kadınlar, gestasyonel diyabete daha yatkındır, doğum komplikasyonları riski daha yüksektir ve doğumdan sonra kilo vermede sorun yaşama eğilimindedir.

Gebelikte Kilo Alma

Hamile kalmadan önce dengeli bir diyet uyguladıysanız, herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmeyebilir. Ancak yapmanız gereken değişiklikler, çocuğunuzun sağlıklı büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyacağı tüm besinleri sağlamaya yardımcı olacaktır. Doğru yemek, sağlıklı bir kilo almak için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri de verecektir. İşte her kaloriyi nasıl değerlendireceğiniz ve ölçeğinizin çok fazla yanlış yönde eğilmemesini nasıl sağlayacağınız.

Ne Kadar Kilo Almalısınız?

Peki, ölçeğin her hafta artması için makul bir oran nedir? Normal kilolu hastalar için ideal olarak 25–35 kg almaları gerekir ve hamilelikte 40 hafta boyunca bu genellikle haftada bir veya yarım kg’dır.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Doğum Paketi

Doğum paketli sağlık sigortası satın alın, masraftan kurtulun!

Daha Ne Kadar Yemelisiniz

Artık iki kişilik yediğinize göre, biraz daha yemelisiniz, ama düşündüğünüz kadar değil. Peki, ne kadarı çok fazla?

Bu, yaşınıza ve hamile kalmadan önce ne tarttığınıza bağlıdır. Hamileliğinize normal kiloda başladıysanız, 25 ila 35 kg almayı beklemelisiniz. Bu çok gibi gelebilir, ancak günde yaklaşık 300 kalori daha yemek anlamına gelir. Süt ve meyveli küçük bir kase mısır gevreği gibi sağlıklı bir atıştırmalık işi kolayca yapabilir. Kadınlar, ilk üç aylık dönemde dört ila altı kilo ve ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde haftada yaklaşık bir kilo almalıdır.

Hamileliğinize düşük veya fazla kilolu başladıysanız, farklı kilo alma hedefleriniz vardır. Düşük kilolu kadınların daha fazla alması gerekir, aşırı kilolu anne adaylarının 15 ila 25 kg alması gerekebilir. Önerilen kilo artışlarını aşan kadınların sezaryenle doğumla sonuçlanan zor bir doğum yapma olasılığı daha yüksek olabilir.

19 Ocak 2021
277 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al