Aşılar Nasıl Etki Eder?

Aşılar Nasıl Etki Eder?

Aşıların nasıl etki ettiğini anlamak için, öncelikle vücudun bağışıklık sisteminin bizi hastalıklara karşı korumak için nasıl çalıştığını anlamak gerekir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sisteminiz, sizi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olmak için birlikte çalışan özel bir organ, hücre ve doku ağından oluşur. Hastalığa neden olan bir mikrop, örneğin; bir virüs veya bakteri, vücudunuza girdiğinde, bağışıklık sisteminiz şu şekilde çalışmaya başlar.

Sistem mikrobu yabancı olarak tanır. Daha sonrasında ise mikropları yok etmeye yardımcı olan özel proteinler yaparak yanıt verir. Çoğu zaman bağışıklık sisteminiz, mikropların sizi hasta etmesini engelleyecek kadar hızlı hareket edemez. Ancak mikrobu yok ederek, genellikle tekrar iyileşmenize yardımcı olabilir. Sizi hasta eden mikrobu ve onu nasıl yok edeceğinizi hatırlar. Bu şekilde, gelecekte aynı hastalık mikrobuna maruz kalırsanız, bağışıklık sisteminiz sizi hasta etme şansı bulamadan onu hızla yok edebilir. Kısacası vücudun bu koruma görevine bağışıklık sistemi denir.

Aşılar Ve Bağışıklık Sistemi

Aşılar, hastalanmanıza gerek kalmadan size bir hastalığa karşı bağışıklık kazandırır. Hastalığa neden olan mikropların veya mikrop parçalarının öldürülmüş veya zayıflatılmış versiyonları kullanılarak yapılırlar. Bazı aşılar için, aşıda kullanılan antijenleri yapmak için genetik mühendisliği kullanılır. Bir insanın aşı olması, önlediği hastalığa yakalanmaktan çok daha güvenlidir. Bunun için aslında bugün korona konusunda ben aşı olmam diyenlerin tekrar düşünmesinde fayda vardır.

Bir aşı yaptırdığınızda, bağışıklık sisteminiz aşıya gerçek mikropla aynı şekilde tepki verir. Yani aşıdaki mikrobu yabancı olarak tanır, tıpkı gerçek mikrop için olduğu gibi, antikorlar oluşturarak kendini savunmaya alır. Mikrobu ve onu nasıl yok edeceğini hatırlar. Bu şekilde, gelecekte hastalığa neden olan mikroplara maruz kalırsanız, bağışıklık sisteminiz sizi hasta etme şansı bulamadan onu çabucak yok eder. Bu sayede bağışıklık kazanmış olursunuz.

Çocuklarda Aşı

Aşı, çocuğunuzu ölümcül hastalığa karşı korumanın en iyi yoludur. Çocuğunuza aşı yaptırmamayı veya aşıları ertelemeyi seçerseniz olası riskleri de kabul etmiş sayılırsınız ve bu risklerin hayatınıza mal olacağını düşündüğünüzde göze alınması ne kadar değerlidir bilmekte fayda vardır.

Hksigorta.com’dan Bebek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifinizi mutlaka almalısınız.

07 Ocak 2021
280 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al