Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Çalışmayan Kadın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırabilir mi?

Çalışmayan Kadın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırabilir mi?

Türkiye’de kadınlar çeşitli nedenlerden dolayı çalışmıyor ya da çalışamıyor. Özellikle evli kadınların çalışma oranı oldukça düşük. Bu durum ise beraberinde pek çok sorunu getiriyor. Merak edilenlerden birisi de çalışmayan kadınların tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıp yaptıramayacağı hususunda oluyor. Bizde merak ettiğiniz bu sorunun yanıtını verelim istedik.

SGK’lı olmak ya da emeklilik hakkı yalnızca erkekleri ilgilendiren bir konu değildir. Her ne kadar o şekilde bir algı oluşmuş olsa da kadınlarda artık iş hayatında önemli bir role sahipler. Yeni kanuna göre bugüne kadar hiç çalışması olmayan bir ev hanımı emeklilik hakkını elde edebiliyor. Bunu yapabilmek için ise kendi prim ödemesini yapması gerekiyor. Bu sayede emekli olduktan sonra kendisi genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm sağlık haklarından yararlanabiliyorlar.

Sağlık bir insanın en temel hakkıdır ve bu hakkın korunması için bir sağlık hizmeti alması gerekiyor. Genel sağlık sigortası kapsamında bulunan eşi çalışan her kadın ise 18 yaşını doldurmamış çocuğu ile birlikte eşin SGK’sından yararlanabiliyor. Bu haktan yararlanabilmek için ise yapılması gereken şey çok açık sadece SGK’ya eşi üzerinden yararlanmak istediğini belirterek aktivasyonunu gerçekleştirmek.

Bu işlemi yapmış olan her çalışmayan kadın eşinin SGK’sını kullanarak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilme olanağına sahiptir. Yani çalışmayan bir kadın tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti alabilmesi için mutlaka SGK kapsamında olması gerekiyor. 

Ev Hanımlarının Sigortadaki Kapsamı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK’nın anlaşmalı olduğu her özel hastanede geçerlidir ve bu hastanelerde ekstra bir ücret ödemeden muayene olabilir ve sağlık hizmeti alabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı içerisinde daha önce de belirttiğimiz üzere 2 tip teminat bulunuyor. Bunlardan birincisi yatarak tedavi teminatı ikincisi ise ayakta tedavi teminatıdır.

Yatarak tedavi teminatının devreye girebilmesi için gittiğiniz hastanede en az 24 saatten fazla sure boyunca kalmış olmanız gerekiyor. Bu şekilde ihtiyacınız olan tüm sağlık hizmetlerinden ekstra bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Ayakta tedavi teminatında ise şart 24 saati aşmamış olmak gerekiyor. Bu sure içerisinde hastanede yapmış olduğunuz tüm harcamalar sigortanız tarafından karşılanır. Ayakta tedavi teminatında 1 yıl içerisinde 8 ile 11 arasında doktor muayenesi yapabilirsiniz.

26 Aralık 2019
162 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al