Fıtıklaşmış Disk Belirtiler ve Nedenleri

Fıtıklaşmış Disk Belirtiler ve Nedenleri

Fıtıklaşmış bir disk, omurganızı oluşturmak için istiflenen tek tek kemikler (omurlar) arasına oturan lastik yastıklardan biriyle ilgili bir sorunu ifade eder. Bir spinal disk, daha sert, lastiksi bir dış ile kaplı yumuşak, jöle benzeri bir merkeze (çekirdek) sahiptir. Bazen kaymış bir disk veya yırtılmış bir disk olarak adlandırılan fıtıklaşmış bir disk, çekirdeğin bir kısmı anulustaki bir yırtığın içinden dışarı itildiğinde meydana gelir.

Omurganın herhangi bir yerinde oluşabilen fıtıklaşmış bir disk yakındaki bir siniri tahriş edebilir. Fıtık olan diskin bulunduğu yere bağlı olarak, kol veya bacakta ağrı, uyuşma veya güçsüzlükle sonuçlanabilir.

Çoğu insanda fıtıklaşmış diskten hiçbir belirti görülmez. Sorunu gidermek için genellikle ameliyat gerekli değildir.

Fıtıklaşmış Disk Semptomları

Fıtıklaşmış disklerin çoğu, boyunda da görülebilmesine rağmen belde meydana gelir. İşaretler ve semptomlar, diskin bulunduğu yere ve diskin bir sinire baskı yapıp yapmadığına bağlıdır. Genellikle vücudun bir tarafını etkilerler.

Fıtık diskiniz belinizin alt kısmındaysa, genellikle en çok ağrıyı kalçalarınızda, kalçalarınızda ve baldırınızda hissedersiniz. Ayağın bir kısmında da ağrı olabilir. Fıtık diskiniz boynunuzdaysa, genellikle en çok ağrıyı omzunuzda ve kolunuzda hissedersiniz. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya belirli pozisyonlara geçtiğinizde bu ağrı kolunuza veya bacağınıza çarpabilir. Ağrı genellikle keskin veya yanma olarak tanımlanır.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Bel fıtığı olan kişilerde sıklıkla etkilenen sinirlerin hizmet ettiği vücut kısmında yayılan uyuşma veya karıncalanma görülür.

Etkilenen sinirlerin hizmet ettiği kaslar zayıflama eğilimindedir. Bu, tökezlemenize veya eşyaları kaldırma veya tutma yeteneğinizi etkileyebilir.

Semptomsuz bel fıtığına sahip olabilirsiniz. Omurga görüntüsünde görünmediği sürece ona sahip olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz.

Boyun veya sırt ağrınız kolunuzdan veya bacağınızdan aşağıya inerse veya uyuşukluk, karıncalanma veya halsizlik de varsa tıbbi yardım alın.

Fıtıklaşmış Disk Nedenleri

Disk herniasyonu, çoğunlukla disk dejenerasyonu adı verilen kademeli, yaşlanmaya bağlı aşınma ve yıpranmanın sonucudur. Yaşlandıkça, diskleriniz daha az esnek hale gelir ve küçük bir zorlanma veya bükülmeyle bile yırtılma veya yırtılmaya daha yatkın hale gelir.

Çoğu insan fıtıklaşmış diskinin nedenini tam olarak belirleyemez. Bazen ağır nesneleri kaldırmak için bacak ve uyluk kaslarınız yerine sırt kaslarınızı kullanmak, kaldırırken bükülme ve dönme gibi fıtıklaşmış bir diske yol açabilir. Nadiren, düşme veya arkaya darbe gibi travmatik bir olay sebebidir.

16 Mart 2021
142 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al