Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Kazalarında Hukuki Sorumluluk

Trafik Kazalarında Hukuki Sorumluluk

Bu makalemizde trafik kazaları ve bu kazalarda meydana gelen hukuki sorumluluklar hakkında siz değerli takipçilerimize bilgiler verelim istedik. Makalemizin başında önce aracı işleten kişi ile ilgili durulması gerektiğini düşünüyorum. Yani işleten ne demek diye kafanızda soru işareti olabilir tanım olarak işleten bir aracın sahibi ya da aracın mülkiyetinin muhafaza kaydıyla kiralamasını yapan kişidir. Fakat burada şöyle bir durum söz konusudur, eğer aracı başka bir kişi işletiyor aracın sahipliği kendisinde değil lakin tehlikesi kendisine ait olan kişiler ispat edilmesi durumunda bu kişi aracın işleteni olarak sayılır. 

Her motorlu araç işletenin sorumluluğu, kusura dayanmayan bir tehlike sorumluluğu olarak düzenlenmiştir. Yani kara yolundaki motorlu araçların işletmesinden meydana gelecek olan tehlike ve bu tehlikelerin zarar meydana getirmeye müsait olması, aracın sürücünün ekonomik durumunun zayıf olması zarara uğramış olan kişinin himaye edilmesi isteğinden ortaya çıkmıştır. 

Kasko fiyat teklifi Ankara

Eğer ki aracın işletilmesi sırasında bir cisme çarpması ve onun zarara uğraması söz konusu olursa bu durumda işleten kusursuz olarak tanımlanır. Burada işletenin sorumluluğu yalnızca tehlike sorumluluğudur. Ortada bir zarar var ise bu durum normal bir sonuçtur. Yani zarardan aracı işleten kişi sorumlu tutulur.

İşletenin sorumluluğunun ortadan kalkmasının bazı sebeplerinin olması gerekir. Bu sebepler ise şu şekilde belirlenmiştir.

  • Zararın mücbir sebepten,
  • Zarar görenin veya 3. kişinin ağır kusurundan,
  • Araçtaki teknik bir bozukluk veya noksanlığın kazaya sebep olmamasıdır.
  • Aracın işleteni, kusursuzluğunu ispat etmek zorundadır. Yoksa zarar gören kişi araç işletenin kusurlu olduğunu ispat etmek zorunda değildir.

Aracın Sebep Olduğu Trafik Kazası

Kaza sonrasında ortada mutlaka bir zarar olması gerekiyor. Zarar ise aracın, ya da yolcunun ya da her ikisinin dışında bir insanın malının zarara uğraması şeklinde değerlendirilebilir.

Zararın bir motorlu araç tarafından verilmiş olması gerekiyor.

Zararın aracın işletilmesi sırasında verilmiş olması gerekiyor. Yani trafikte olması gereklidir.

Zarar ile işletilmesi arasında mutlaka bir bağlantının olması gerekir. 

Trafikte hareket etmenin bir risk olduğunu bilmek ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Beklenmedik durumlara karşın haklıyken haksız duruma düşmemek için ise sürücünün mutlaka vazifelerini bilmesi gerekir.

21 Ocak 2020
115 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al