Erkeklerde Göbek Yağı Neden Önemlidir?

Erkeklerde Göbek Yağı Neden Önemlidir?

Göbek yağı şakaya gelmez. Göbek yağına neyin sebep olduğunu, erkekler için oluşturduğu sağlık risklerini ve fazla kiloları kaybetmek için neler yapabileceğinizi makalemizin devamında öğrenebilirsiniz.

Fazladan birkaç kilo taşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak bu, kalabalığı takip etmenin iyi fikir olmadığı bir durumdur.

Göbek yağı tehlikeli bir yağdır

Göbek yağıyla ilgili sorun, cildin hemen altında bulunan ekstra dolgu tabakasıyla sınırlı olmamasıdır. Ayrıca, iç organlarınızı çevreleyen, karnınızın derinliklerinde bulunan visseral yağ içerir. Kilonuz ne olursa olsun, çok miktarda göbek yağına sahip olmak aşağıdaki risklerinizi artırır:

  • Kalp-damar hastalığı
  • İnsülin direnci ve tip 2 diyabet
  • Kolorektal kanser
  • Uyku apnesi
  • Herhangi bir nedenle erken ölüm
  • Yüksek tansiyon
  • Yaş ve genetik, göbek yağının artmasına katkıda bulunabilir

Kilonuz büyük ölçüde üç ana faktör tarafından belirlenir:

  • Gün içinde kaç kalori tüketiyorsunuz
  • Günlük egzersiz yaparak kaç kalori yakarsınız
  • Yaşınız

Çok fazla yerseniz ve çok az egzersiz yaparsanız, göbek yağı da dahil olmak üzere fazla kilo almanız olasıdır.

Yaşlandıkça kas kaybedersiniz. Özellikle fiziksel olarak aktif değilseniz. Kas kütlesi kaybı, vücudunuzun kalorileri hızlı kullanmasını durdurur, bu da sağlıklı bir kiloyu korumayı daha zor hale getirebilir. 2015

Genleriniz ayrıca fazla kilolu veya obez olma şansınıza katkıda bulunabilir  ve yağ depoladığınız yerde rol oynayabilir. Tükettiğiniz kalorileri aktivite ile dengelemek, yaşınıza ve genetiğinize rağmen kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Peki, çok fazla göbek yağınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Ayağa kalkın ve karnınızın çevresine, kalça kemiğinizin hemen üstüne bir mezura yerleştirin. Mezurayı etrafınıza tam olarak oturana, ancak cildinize değmeyecek şekilde çekin. Şerit ölçüsünün düz olduğundan emin olun.

Rahatlayın, nefes verin ve belinizi ölçün, midenizi emme dürtüsüne direnin.

Erkekler için 102 santimetre fazla bir bel ölçüsü, sağlıksız bir göbek yağı konsantrasyonuna ve daha yüksek sağlık sorunları riskine işaret eder.

Karın kaslarını egzersiz veya diğer hedeflenen karın egzersizleriyle düzenleyebilirsiniz, ancak sadece bu egzersizleri yapmak göbek yağından kurtarmaz. 

Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi bitki bazlı gıdalara odaklanın. Balık ve az yağlı süt ürünleri gibi yağsız protein kaynaklarını seçin. Peynir ve tereyağı gibi et ve yüksek yağlı süt ürünlerinde bulunan doymuş yağı sınırlayın.

16 Haziran 2021
95 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al