Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner hastalığı, genellikle enfeksiyonun neden olduğu akciğer iltihabı olan şiddetli bir zatürre şeklidir. Lejyonella olarak bilinen bir bakteriden kaynaklanır.

Çoğu insan bakterileri sudan veya topraktan soluyarak bu hastalığa yakalanır. Yaşlı yetişkinler, sigara içenler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler Lejyoner hastalığına yakalanabilir.

Lejyonella bakterisi, grip benzeri daha hafif bir hastalık olan Pontiac ateşine de neden olur. Pontiac ateşi genellikle kendiliğinden geçer, ancak tedavi edilmeyen Lejyoner hastalığı ölümcül olabilir. Antibiyotiklerle hızlı tedavi genellikle Lejyoner hastalığını iyileştirse de, bazı insanlar tedaviden sonra problem yaşamaya devam eder.

Lejyoner Hastalığı Semptomları Nelerdir?

Lejyoner hastalığı genellikle lejyonella bakterisine maruz kaldıktan iki ila 10 gün sonra gelişir.

  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları
  • Yüksek ateş
  • Mukus ve bazen kan getirebilen öksürük
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı
  • Mide bulantısı, kusma ve ishal
  • Karışıklık veya diğer zihinsel değişiklikler

Lejyoner hastalığı esas olarak akciğerleri etkilese de, bazen yaralarda ve kalp dahil vücudun diğer kısımlarında enfeksiyonlara neden olabilir.

Pontiac ateşi olarak bilinen hafif bir Lejyoner hastalığı formu ateş, titreme, baş ağrısı ve kas ağrılarına neden olabilir. Pontiac ateşi akciğerlerinizi enfekte etmez ve semptomlar genellikle iki ila beş gün içinde geçer.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Lejyoner hastalığını mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek ve tedavi etmek, iyileşme süresini kısaltmaya ve ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. Sigara içenler veya yaşlı yetişkinler gibi yüksek risk altındaki kişiler için hızlı tedavi kritiktir.

Lejyoner Hastalığı Nedenleri

Lejyonella bakterileri toprakta ve suda hayatta kalır, ancak nadiren enfeksiyonlara neden olur. Lejyonella bakterileri, klimalar gibi insanlar tarafından yapılan su sistemlerinde çoğalabilir.

Lejyoner hastalığını ev tesisatlarından almak mümkün olsa da, salgınların çoğu büyük binalarda meydana gelir. Ayrıca ev ve araba klima üniteleri soğutma için su kullanmaz.

Enfeksiyon Nasıl Yayılır?

Çoğu insan, lejyonella bakterisi içeren mikroskobik su damlacıklarını soluduklarında enfekte olur. Bu, duştan, musluktan veya büyük bir binadaki havalandırma sisteminden gelen sudan olabilir.  

Lejyonella bakterisi içeren suyu aspire ederseniz, Lejyoner hastalığı geliştirebilirsiniz.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız tamamlayıcı sağlık sigortasıyla sağlığınızın geleceğini güvenceye alırsınız.

27 Nisan 2021
255 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al