Araç Renk Değiştirme ve Ruhsata İşletme

Araç Renk Değiştirme ve Ruhsata İşletme

Bazı sürücüler otomobillerinden memnundur ancak birde siyah olsa ya da bir de beyaz olsa diye düşünür. Bazıları ise araçlarındaki boya yanıklarından dolayı zaten boyatacağım arabanın rengini de değiştirmek istiyorum diyebilir. İşte biz de bu yazımızda araç renk değiştirme ve ruhsata işleme işlemleri nasıl yapılıyor bu konu hakkında bilgiler verelim istedik.

Aracın rengini değiştirmek için onlarca nedeniniz olabilir hatta aracınıza kaplama ya da seramik gibi farklı uygulamalar yaptırmak isteyebiliriniz. Eskiden olsa bu işlemler hem zahmetli hem de zor bir süreç olabilirdi lakin şimdi artık çok kısa bir zaman içerisinde aracınızın rengini istediğiniz şekilde değiştirebiliyor ya da kaplatabiliyorsunuz. Ancak neden ve sebep ne olursa olsun yaptığınız renk değiştirme işlemini mutlaka ruhsatınıza işletmek durumundasınız.

Adım Adım Araç Renk Değiştirme

Bu işlemleri yapmanız için iki seçeneğiniz var. Boyacı için servis ya da sanayiye, kaplama içinde garaja gidiyorsunuz. Aldığınız hizmet karşılığında kesilen faturayı aracınızın plakasına göre mutlaka kestirmeniz gerekiyor. Çünkü ruhsat konusunda şart olacak. Sigorta firmanızdan ek-1 formu istiyorsunuz ve ardından aracınızı muayene istasyonuna götürüyorsunuz. Muayenede yaptırmış olduğunuz işlemler inceleniyor ve yapılan denetimler sonrasında onay işlemi büyük ihtimalle gerçekleştiriliyor. Artık aracınızı trafik şubeye götürebilirsiniz. Burada karşınıza ruhsat ücreti çıkıyor ve bu ücreti ödemeniz gerekiyor. Birkaç gün sonrasında ise aracınızı tekrar muayeneye kontrol ettirmeniz gerekiyor. Bu aracın genel muayenesini kapsayacak ve ruhsata işlenecek olan bölüm oluyor. Belki bu uğraşlar size uzun bir süreç gibi gelebilir ancak eskiden olduğu gibi zorlanmayacaksınız özellikle de randevulu olarak çalışıldığından dolayı gittiğinizde sıra beklemenize de gerek kalmamış oluyor.

Otomobiller yalnızca ulaşım aracı olarak kullandığımız eşyalarımız değildir. Aynı zamanda otomobil bir keyiftir ve bu keyfi üst seviyede yakalamak isteyebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın aracınızla ilgili bu şekilde yapacağınız bir düzenlemeyi mutlaka bildirmeniz ve ruhsatınıza işletmeniz gerekiyor. Aksi takdirde aracınızla o şekilde yakalandığınız zaman büyük cezalar alabilir ve aracınızın trafikten men edilmesine neden olabilirsiniz.  Tahmin ediyorum ki hiçbir sürücü bu şekilde bir uğraş içerisine girmek istemeyecektir. Çünkü aracınızın men edilmesi ya da ceza yemeniz sizi daha da uğraştıran bir süreç olacaktır.

12 Eylül 2019
1.259 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al