Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobilinizin düzenli olarak bakımının yapılması önemlidir ve bunun içinde neye ihtiyacı olacaksa bakım zamanı geçmeden önce kontrol edilmesi şarttır. Otomobillerde bakıma ihtiyaç duyan parçalardan birisi de yakıt enjektörüdür. Eğer ki aracınızdaki enjektörden normalin dışında bir ses geliyorsa ya da hiç ses gelmiyorsa bu durumda aracınızın motorunda da bir gariplik olacağından dolayı enjektörünüzü kontrol etmeniz gerekir. Bunu iki basit adımla yapabilirsiniz. Bunun içinde ustaya gitmenize gerek yoktur.

Bu adımlardan birincisi enjektörünüzü multimetre ile kontrol etmektir. Bunun içinde önce yakıt enjektörünün bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Multimetrenin kablolarını yakıt enjektörünün terminallerine bağlayın ve bu şekilde kontrolünü sağlayın.

Bu noktada aracınızın servis kılavuzu işinize çok yarayacak çünkü normalde yakıt enjektörünün direnç seviyesinin 10 ohm ile 18 ohm arasında olması gerekiyor. Okuma normal olan değerin üzerinde ve ya altındaysa o zaman enjektörün değişmesi gerekecektir. Bu değerleri üç kere denemeniz gerekiyor bu sayede emin olabilirsiniz.

İkinci olarak ise aracınızın motorunu yakından dinlemelisiniz. Aslında motorun farklı bir ses tonu ile çalışıyor olması da enjektörün arızalı olduğunu gösterir. Bunun içinde önce tornavidayı yakıt enjektörüne yerleştirin ve kulağınızı tornavidaya yerleştirerek gelen sesi dinleyin ses temiz ve tekrarlayan bir ses halindeyse o zaman enjektörünüzde herhangi bir problem yoktur. Ancak çalışma sisteminde ritmik bir bozukluk söz konusuysa bu durumda yakıt enjektöründe bir sorun var demektir.

Yakıt Enjektörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Yakıt enjektörünüz eğer ki düzgün bir şekilde çalışmıyorsa o zaman aracın performansında ve sesinde sorun olmaya başlayacaktır. Yakıt pompası ve basınçlı yakıtla birlikte enjektörlere enerji verilmeye başlandığında vana açılacak ve bu sayede yakıt küçük bir delikten ince bir sis halinde çıkmaya başlar.

Böyle bir durumda aracınız çalışırken zor çalışmaya başlayacak titreme ve sarsıntılar oluşacaktır. Araç böyle durumda kendi rölantisini koruyamaz ve korumak içinde dengesiz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Yakıt enjektörü arızasında aracınızda yakıt kokusu da hissetmeye başlayacaksınız. Çünkü enjektör arızasında aracınız fakir karışıma düşer ve bu daha fazla hava daha az yakıt anlamına gelir. Bu ise ateşleme sorununa neden olacaktır.

28 Ağustos 2019
783 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al