Sıfır Araç Neden Bulunamıyor?

Sıfır Araç Neden Bulunamıyor?

Otomobil sektörü çok uzun zamandan bu yana yaşamadığı bir değişim içerisinde. Çünkü yeni yılın başından beri sıfır araç bulmakta güçlük çekiliyor. Koronadan dolayı pek çok firma üretimini yapamazken ülkelerinde sınırlarını kapatmış olması otomobil piyasasını özellikle sıfır araçlarda durdurdu. Sıfır araçlar durunca ikinci el araçlarda yaşanan inanılmaz fiyat yükselmesi galericileri ve ikinci el araç satıcılarını güldürürken sınırların açılmış olmasına rağmen neden halen sıfır araç bulunamadığı da merak edilen konular arasında. Bu süreci öncelikli olarak net anlayabilmek için neden başladığına bakmak gerekiyor.

Nasıl Başladı?

2019 yılında bir çok alanda düşmeye başlayan faizler finansman maliyetlerini de düşürdü ve 2020’ye girdiğimiz anda dalgalı bir şekilde seyreden döviz kuru satın alma planı içerisinde olan kişileri biraz itekledi 2019 sonundan itibaren otomobil satışları hız kazanmaya başlarken 2019 ağustos ayında satışlarda ciddi bir artış söz konu oldu. Geçtiğimiz 3 ayda da aynı şekilde satışlarda artış olunca toplamda 2019 yılı itibariyle 90 bin 500 adet araç piyasada satıldı.

Türkiye’de otomobil pazarında 2020 yılının girmesiyle birlikte devam eden canlılık haziran ayına kadar da devam etti ve pandemi süreciyle birlikte ertelenen talep yeniden canlandı. Kamu bankalarının sunmuş olduğu düşük faizli krediler derken tüketiciler ciddi bir araç alımına gitti ve artan talep neticesinde otomobil üreticileri yeterli olan takviyeyi yapmadıklarından dolayı ellerinde de araç almadı.

Bayilerin ellerinde yeterli sayıda stokları olmadığından dolayı şu an itibariyle bir bayiye gittiğinizde size en erken süre olarak 2 ay sonrası gösteriliyor. Bu durum piyasada inanılmaz bir hareketliliğe neden olurken ikinci el araç fiyatları da neredeyse sıfır dengini yakaladı. Hatta 2020 modellerde araç alan kişiler sıfır fiyatının da üzerinde ikinci el kilometre yapmamış araçların satışını yapmaya başladılar.

Kısacası otomobillerin az üretilmiş olması, pandemi süreci ve otomobil satıcılarının gerekli olan stok uygulamasını yapmamış olması bugün piyasa da sıfır araç bulunamamasına neden oldu. Bu durumun ne kadar bu şekilde devam edebileceği bilinmez, ancak şu an alandan çok satanın karlı olduğunu söylemek gerekiyor.

Sıfır aracınız için Ankara kasko sigortası ihtiyacınızda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

04 Ağustos 2020
546 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al