Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Cezası Nedir?

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Cezası Nedir?

Trafik sigortası her araç sahibi tarafından zorunlu olarak yaptırılması gereken bir işlemdir.  Nedeni ise herhangi bir hasar durumunda üçüncü kişilere verilebilecek olan zararların güvence altına alınmasını sağlar. Zorunlu trafik sigortasında sigortası yapılan araç değil karşı tarafa ödeme yapılacağından dolayı herkesin mutlaka yaptırması gerekir.  Zorunlu trafik sigortası ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir ve yurt dışına çıkıldığında bu sigortanız devre dışı kalacaktır. Zorunlu olmasından kaynaklı olarak ise trafik cezasını yaptırmamanın bir takım yaptırımları olacaktır. 

Trafik Sigortası Ceza Yaptırımları

Trafik sigortası her araç için yaptırılması gerektiği gibi başlangıç ve bitiş süresi vardır. Başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl süreyle koruma altına alınan bu sigorta bitmesi halinde hemen yapılması gereklidir. Her araç sahibi bu durumu bilir ve yenileme hakkını kullanarak bu şekilde devam ederler. Yenileme yapılması halinde ise yeni sigorta eskisi bitmeden başlamayacaktır.  Trafikte seyir halindeyken sigortanızın olmaması eğer ki tespit edilirse bu durumda araç durdurularak otoparka çekilir ve trafikten men edilir. Araç sahibinin tekrar aracını sigortalatana kadar otoparktan alması mümkün değildir. Sigortanın yapılmadığı her gün ise gecikme cezası uygulanır. Bu durum ne kadar geç yapılırsa ödenecek ücrette o kadar çok olacaktır.

Eğer sürücü aracına trafik sigortası yaptırmamışsa ve aracıyla kaza yapmışsa bu durumda iki yol izlenir.

Trafik sigortası olmayan veya poliçesini yeniletmeden herhangi bir kazaya karışan ve kusurlu bulunan araç sahipleri için ise iki yol izlenir;

Sürücü yaptığı kazada hatalıysa karşı sürücünün tüm hasarlarını karşılamakla yükümlüdür.

Kaza yaptığı aracın kaskosu varsa kasko sigortası sürücünün hasarlarını karşılar ve bunun tahsilini de hatalı olan sürücüden talep eder. Bu durum sigortada rücu hakkı şeklinde tanımlanır.

Bir aracın sigortasının olmaması ağır bir kusurdur ve cezası vardır. Bunun içinde her sürücünün mutlaka sigorta yaptırmadığında karşılaşacağı zararın ve sonuçların bilincinde olması ona göre hareket etmesi gerekir.

Trafik Sigortası Yaptırmama ve Gecikme Ceza Ücreti

Trafik sigortasının yaptırmamanın bedeli çok ağırdır. Maliye Bakanlığı trafik sigortasını yaptırmayanların ödeyeceği ceza bedelinin 108 TL olmasını kararlaştırdı. Trafik cezası olan bir sürücünün ceza kesildikten sonra 15 gün içerisinde ödemesi durumunda ise % 25 oranında indirim uygulanır.  Trafik sigortasının gününde yapılmaması durumunda her ay için % 5 oranında gecikme cezası uygulanır.

27 Kasım 2019
684 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al