Radyasyon Hastalığı Nedir?

Radyasyon Hastalığı Nedir?

Radyasyon hastalığı, genellikle kısa bir süre içinde (akut) alınan yüksek dozda radyasyon nedeniyle vücudunuzda oluşan hasardır. Vücut tarafından emilen radyasyon miktarı ve emilen doz ne kadar hasta olacağınızı belirler.

Radyasyon hastalığı, akut radyasyon sendromu veya radyasyon zehirlenmesi olarak da adlandırılır. Radyasyon hastalığına, X ışınları veya BT taramaları gibi düşük dozlu radyasyon kullanan yaygın görüntüleme testleri neden olmaz.

Radyasyon hastalığı ciddi ve genellikle ölümcül olsa da nadirdir. Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki atom bombardımanlarından bu yana, II. Dünya Savaşı sırasında çoğu radyasyon hastalığı vakası, 1986 patlaması ve Ukrayna’nın Çernobil kentindeki nükleer enerji santraline zarar veren yangın gibi nükleer endüstriyel kazalardan sonra meydana geldi.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI TEKLİFİ

Semptomları Nelerdir?

Radyasyon hastalığının belirti ve semptomlarının ciddiyeti, ne kadar radyasyon emmiş olduğunuza bağlıdır. Ne kadar emdiğiniz, yayılan enerjinin gücüne, maruz kaldığınız süreye ve sizinle radyasyon kaynağı arasındaki mesafeye bağlıdır.

Belirtiler ve semptomlar, tam veya kısmi vücut gibi maruz kalma türünden de etkilenir. Radyasyon hastalığının şiddeti, etkilenen dokunun ne kadar hassas olduğuna da bağlıdır. Örneğin, gastrointestinal sistem ve kemik iliği radyasyona karşı oldukça hassastır.

İlk belirti ve semptomlar

Tedavi edilebilir radyasyon hastalığının ilk belirti ve semptomları genellikle mide bulantısı ve kusmadır. Maruziyet ve bu semptomların ortaya çıktığı zaman arasındaki süre, bir kişinin ne kadar radyasyon emdiğine dair bir ipucudur.

Belirti ve semptomların ilk turundan sonra, radyasyon hastalığı olan bir kişi, belirgin bir hastalığı olmayan kısa bir süre geçirebilir ve ardından yeni, daha ciddi semptomların başlangıcı gelebilir.

Hafif bir maruziyet yaşadıysanız, herhangi bir belirti ve semptomun başlaması saatler ila haftalar sürebilir. Ancak şiddetli maruziyetle, belirtiler ve semptomlar maruziyetten dakikalar veya günler sonra başlayabilir.

  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • Ateş
  • Baş dönmesi ve yönelim bozukluğu
  • Zayıflık ve yorgunluk
  • Saç kaybı
  • İç kanamadan kanlı kusma ve dışkı
  • Enfeksiyonlar
  • Düşük kan basıncı

Radyasyon Nedenleri Nelerdir?

Radyasyon, atomlardan bir dalga veya küçük bir madde parçacığı olarak salınan enerjidir. Radyasyon hastalığına, endüstriyel bir kaza sırasında alınan yüksek doz radyasyon gibi yüksek dozda radyasyona maruz kalma neden olur.

29 Nisan 2021
8 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al