Çocuklar İçin Uyku Neden Bu Kadar Önemli?

Çocuklar İçin Uyku Neden Bu Kadar Önemli?

Hepimiz uykunun önemli olduğunu biliyoruz, ancak çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için ne kadar hayati olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Çocuklar iyi dinlenmediğinde öfke, sızlanma ve saldırgan davranışlar ortaya çıkabilir.  

Uyku sırasında beyin, günün bilgilerini anılar olarak düzenler ve kataloglar.  Yeterli uyku olmadan, daha az odaklanma, daha az motive olma ve daha dağınık hissetme hali ortaya çıkar.

Uyku, Bağışıklık Sistemini Destekler

Stres, daha fazla uyumaya meyillendirir. Nedeni, vücudun bu zamanı onarım yapmak için kullanmasıdır. Vücudumuz uyku sırasında enfeksiyonlarla savaşan sitokinleri salgılar. Yani gece uykularına zaman tanımazsak, hastalanmaya daha yatkın oluruz.  

Dinlenme Büyümeyi Destekler

Çocukların hayatlarının büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Bu iyidir, çünkü büyüme hormonu öncelikle uyku sırasında salgılanır. Çalışmalarda, çocukların otobüse binmek veya okula gitmek için erken kalkmak zorunda kalmadıkları yaz aylarında daha fazla büyüdüğünü göstermiştir. Çocuklar iyi uyuyamıyorsa, büyümeleri etkilenebilir, bu yüzden çocuklarımıza nasıl uyuyacaklarını öğretmemiz çok önemlidir!

Bebekler, çok hızlı büyüdükleri için zamanlarının yaklaşık% 50’sini REM dışı uykuda geçirirler, ancak bu aşama çocuk yaşlandıkça azalır.

Çocuklar İçin En İyi Yatma Zamanı

Çocuklar için en iyi yatma zamanı, programlara ve çocuğun ne zaman uyanması gerektiğine bağlı olarak her aile için değişecektir.

Aşağıdaki uyku çizelgesi, çocuğunuz için yaşa göre en iyi yatma zamanını belirlemenize yardımcı olabilir.

Yenidoğan – 2 ay:  10.5–18 saat uyku

3–12 ay: 9.5–14 saat uyku

1–3 yıl:  12–14 saat uyku

3–5 yaş: 11–13 saat uyku

5–12 yaş:  10 –11 saat uyku

13–18 yaş: 9 saat uyku

Gençlerin ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Yukarıda bahsedildiği gibi, gençler bir gecede yaklaşık 9 saat uyumaya ihtiyaç duyarlar, ancak okul, spor ve diğer aktiviteler arasında genellikle sadece 6–7 saat uyurlar! ?  

Gece yarısından sonra yatağa giren gençlerin depresyona yakalanma olasılığı % 24 daha fazlaydı ve saat 22: 00’ de yatakta olan gençlere göre intihar düşüncesi bildirme olasılığı % 20 daha yüksekti.

Çocuğunuzun daha sağlıklı olması gelişiminin daha iyi desteklenebilmesi için Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

13 Eylül 2020
325 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al