2020 Vergi Borcu Sorgulama

2020 Vergi Borcu Sorgulama

Türkiye vergilerle idare edilen bir ülke konumuna geldi. Dolayısıyla artık yapacağımız yaptığımız her işlem için vergi ödemek zorundayız. Bu makalemizde ise 2020 vergi borcu sorgulama nasıl yapılıyor bu konu hakkında bilgiler verelim istedik. Çünkü vergi yasal olarak ödenmesi gereken bir paradır ve bunu ödemediğiniz takdirde cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Vergi borcu internetten ödenebildiği gibi yine internet üzerinden online olarak da sorgulanabilmektedir. Bu sayede bilmediğiniz unuttuğunuz bir vergi borcunuz varsa onu da öğrenmiş olursunuz. 2020 vergi borcu sorgulama işlemini birkaç şekilde yapabiliyorsunuz. Bu makalemizde de bu konuları ayrı ayrı belirttik.

GİB Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama

GİB yani Gelir İdaresi Vergi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden giriş yaparak vergi borcunuzun var olup olmadığını tek bir tıkla öğrenebiliyorsunuz.  Yapmanız gereken işlem çok basit öncelikli olarak internet sitesi üzerindeki internet vergi dairesi seçeneğini tıklıyorsunuz bu sayfa borçlarınızın görüntüleneceği bir alandır. Borç bilgilendirmesi yaptıktan sonra ise vergi borçlarınızı burada görebiliyorsunuz.

Vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için T.C Kimlik Numaranızı, Doğum Tarihinizi ve ek olarak talep edilen birkaç bilgiyi sayfaya girmeniz gerekmektedir. Sayfada yer alan uyarıları dikkatlice okumalı ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekir. Aksi takdirde sisteme giriş yapmanız mümkün olmaz. Kendi T.C Kimlik Numaranızın yanı sıra anne, baba, eş veya çocuğunuzun T.C Kimlik Numarasını da sisteme eklemeniz gerekecektir. Sayfada yer alan güvenlik kodunu eksiksiz bir şekilde yazarsanız kısa süre içerisinde sisteme giriş yaparak vadesi gelmiş vergi borçlarınızı ve ödemeniz gereken henüz vadesi gelmeyen borçlarınızı görebilirsiniz. Gelir İdaresi’ne gitmeden verginizi öğrenebilmenin getirdiği kolaylıktan istifade edebilirsiniz.

E-Devletten Vergi Borcu Öğrenme

Vergi borcunuzu e-devlet üzerinden de öğrenebiliyorsunuz. Bunun için öncelikli olarak bir e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Sistem insanların vergilerini takip ederek borç ödemesi konusunda vakit kaybetmemesi için oldukça avantajlı. Ancak bunu için tabi e-devlet şifrenizi de mutlaka almanız gerekiyor. Mobil bankacılık sistemi üzerinden e-devlete giriş yaptığınız da ise güvenli bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirme imkanınız var. Bu da size hızlı bir ödeme işlemi sağlıyor.

18 Kasım 2019
413 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al