Çok Fazla Kafein Almanın Zararları

Çok Fazla Kafein Almanın Zararları

Kahve ve çay sağlıklı içeceklerdir. Ruh halinizi, metabolizmanızı, zihinsel ve fiziksel performansınızı artırabilecek bir madde olan kafein içerir. Araştırmalar, düşük ila orta miktarlarda tüketildiğinde çoğu insan için güvenli olduğunu göstermiştir.

Araştırmalar, genlerinizin buna toleransınız üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bazıları olumsuz etkiler yaşamadan çok daha fazla kafein tüketebilir. kafeine alışkın olmayan kişiler, tipik olarak orta doz olarak kabul edilenleri tükettikten sonra semptomlar yaşayabilirler.

İşte çok fazla kafeinin yan etkileri:

1. Kaygı

Kafeinin uyanıklığı arttırdığı bilinmektedir. Yorgun hissetmenize neden olan bir beyin kimyasalı olan adenosinin etkilerini bloke ederek çalışır. Aynı zamanda, artan enerji ile ilişkili hormonu olan adrenalinin salınımını tetikler.

 Günde 1000 mg veya daha fazla aşırı yüksek günlük alımların çoğu insanda sinirlilik, sinirlilik ve benzer semptomlara neden olduğu belirtilmiştir. Orta düzeyde bir alım bile kafeine duyarlı kişilerde benzer etkilere yol açabilir.

2. Uykusuzluk

Kafeinin insanların uyanık kalmasına yardımcı olma yeteneği, en değerli özelliklerinden biridir. Çok fazla kafein ise uykusuzluk yaşamanıza neden olabilir. Araştırmalar, çok kafein alımının uykuya dalma süresini artırdığını bulmuştur. Özellikle yaşlılarda toplam uyku süresini de azaltabilir. Aldığınız kafein miktarını hafife alırsanız, çok fazla kafeinin uykunuza müdahale ettiğini fark etmeyebilirsiniz.

3. Sindirim Sorunları

Birçok insan sabah kahvesinin bağırsaklarının hareket etmesine yardımcı olduğunu bilir. Kahvenin müshil etkisi, midenin ürettiği ve kolondaki aktiviteyi hızlandıran bir hormon olan gastrin salınımına bağlanıyor. Bu etki göz önüne alındığında, çok kafeinin bazı insanlarda ishale yol açması şaşırtıcı değildir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

4. Bağımlılık

Kafeinin tüm sağlık yararlarına rağmen, alışkanlık oluşturabileceği inkar edilemez. Ayrıntılı bir inceleme, kafeinin belirli beyin kimyasallarını kokain ve amfetaminlere benzer şekilde tetiklemesine rağmen, bu ilaçların yaptığı gibi klasik bağımlılığa neden olmadığını göstermektedir.

6. Yüksek Tansiyon

Sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisinden dolayı birçok çalışmada kan basıncını yükselttiği gösterilmiştir. Yüksek kan basıncı, kalp krizi ve felç için bir risk faktörüdür, çünkü zamanla atardamarlara zarar vererek kalbe ve beyninize giden kan akışını kısıtlayabilir. Yüksek kafein alımının, sağlıklı insanlarda ve yüksek kan basıncına sahip kişilerde egzersiz sırasında kan basıncını yükselttiği de gösterilmiştir.

09 Haziran 2021
212 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al