Özel Plaka Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Özel Plaka Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Ülkemizde tahminen 15 milyonun üzerinde araç sayısı var ve bu araçların yarısını da özel otomobiller oluşturuluyor. Her gün trafiği 500 aracın katıldığını düşünürseniz kalabalık şehirlerde de ciddi bir trafiğin olma nedeni açıkça ortaya çıkmış oluyor. Trafik bu şekilde kalabalıklaştıkça ve yeni araçlar yollara çıktıkça bir takım önlemlerde yeniden gözden geçirilmeye başlanıyor. Örneğin eskiden yeten yollar artık yetmedikçe yerine alternatif güzergahlar ya da yol genişletme çalışması gibi farklı seçenekler ortaya çıkıyor. Trafikte yoğun bir araç söz konusu olup bir de bu araçların birbirine benzediklerini düşünürseniz işe başka bir boyut karışıyor ve bu araçların birbirinden ayrılması gerekiyor. Çünkü trafik belli düzen ve kurallardan ibaret ve bu kuralları bozan kim olursa olsun cezai işlem uygulanır bunun içinde izlenecek ve takip edilecek olan yöntem plakalar oluyor. Her aracın plakası birbirinden farklıdır. Plakalar kişiye, şahıslara, firmalara ve kurumlara özel olarak hazırlanabilir. Örneğin yeni bir araç aldınız ve aracınızın plakasının size özel olmasını istiyorsunuz bu durumda nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel bir plaka almak istediğinizde mutlaka o şehirde ikamet etmeniz gerekli. Yani aracı aldığınız şehirde oturmuyorsanız bu durumda size özel plaka verilmez. O zamanda size verilen plaka neyse onunla yetinmek durumunda kalırsınız. Bu sıfır bir araçta olsa ikinci el bir araçta olsa aynı şekilde olacaktır. Plakaların ilk numaraları asla değişmez. Örneğin araç Ankara iline aitse o zaman “06” olarak tanımlanmış olur. Eğer ki özel bir araç almak istiyorsanız o zaman size verilecek olan 06 HKSIGORTA 20 gibi olacaktır.

Ancak bu plakayı alabilmeniz için bir takım yol izlemeniz gerekiyor. Öncelikli olarak bulunduğunuz şehirdeki ilçe emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz ve başvuruda buluyorsunuz. Şirketiniz adına çıkaracaksanız imza sürküsü, son 6 aylık faaliyet belgesi ve vekaletname yanınızda olması gerekiyor. Bunlarla birlikte başvurunuz olumlu sonuçlanırsa bu durumda yıllık 5–15 bin lira gibi bir miktar ödemeniz gerekiyor.

Şahıs için alacaksanız o zaman işiniz daha da basit harfleri kısıtlamalı olarak alabiliyorsunuz. Bunun içinde bulunduğunuz ildeki trafik tescil şubesine gitmeniz gerekiyor. Bu plakalar her yıl vergiye tabi olduklarından dolayı fazla tercihe dilmezler.  

02 Nisan 2019
775 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al