Ehliyet Sınavından Kalma Nedenleri

Ehliyet Sınavından Kalma Nedenleri

Yukarıda da belirtmiştik ehliyet sınavı iki aşamada gerçekleştiriliyor. Birincisi yazılı sınav ikincisi ise uygulamalı direksiyon sınavı. Bu sınavların en önemlisi direksiyon sınavıdır. Çünkü burada hata payınızın kesinlikle olmaması gerekiyor. Birçok kişi yazılı sınavdan başarıyla geçiyor olsa da konu direksiyona geldiğinde tıkanıp kalıyor. En büyük nedeni ise sürücü kursunun derslerine katılmamak.

Sürücü kurslarındaki genel derslere baktığımız zaman geçmiş sınavların benzeri oluyor. Bu nedenle de genelde sürücü adayları yazılı sınavdan başarıyla çıkarlar. Yazılı sınavda adaylara 50 adet soru sorulur ve bu sorulardan en az 35 adetinin doğru olması sınavı geçmeniz için yeterli olacaktır. Bunun içinde baştan savma olarak sınava girmeniz burada başarı elde etmenizi de engelleyecektir. 

Yukarıdaki tanımlamadan anlaşılacağı üzere ehliyet almak isteyen kişiler genellikle direksiyon sınavından geçemiyorlar ve nedeni ise pratik yapılmamasından kaynaklı. Sürücü adayları direk olarak yazılı sınavın kötü geçebileceğine odaklanarak tüm dikkatlerini bu alana odaklarlar ve burada başarılı olacağım diyerek işin pratiği biraz daha geri plana atılır.  Bu da ister istemez direksiyon sınavından kalınmasına neden olacaktır.

Ehliyet Sınavından En Çok Neden Kalınıyor?

TC sınırları içerisinde yaşayan her vatandaşın 18 yaşını doldurmasıyla birlikte ehliyet için başvurma imkanı söz konusudur. Ancak herkesin ehliyet alabilmek gibi bir yeteneği olması beklenemez. Ehliyet almak ne kadar doğal bir süreç ise alamamakta aynı şekilde normaldir. Bunun içinde öncelikli olarak ehliyet sınavına girdiniz ancak geçemediniz kendinize çok sıkıntı etmenize gerek yoktur. Ehliyet sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir ve iki aşamada gerçekleştirilir. Bunların ilk aşamasında sürücülere stajyer sürücü ehliyeti verilecektir. Bu son yapılan düzenlemeyle birlikte yürürlüğe girmiş olan bir işlemdir. İlk kez ehliyet alan birisi ilk önce 2 yıl boyunca stajyer sürücü olarak tanımlanacaktır. Bunun nedeni ise eskiden ehliyet sınavının kolay olduğu ve burada hatta torpil gibi bir işleminde döndüğüydü. Sistem bunun için getirildi ve trafikte de sürücülere bir düzen getirilmesi sağlanmış oldu. Yeni ehliyet alan bir sürücü 2 yıl içerisinde 100 puana sahip olacaktır ve her hatası bu puandan düşmesine eden olur. Dolayısıyla stajyer sürücü olup olmaması da buradan alacağı sonuca göre değişiklik gösterir. Gelelim asıl konumuz olan ehliyet sınavından en çok neden kalınıyor? Sorusunun yanıtını vermeye. 

07 Nisan 2020
499 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al