Melatonin Nedir?

Melatonin, vücudunuzda uykuda rol oynayan bir hormondur. Beyindeki melatonin üretimi ve salınımı günün saatine bağlıdır, karanlıkta artar, aydınlıkta azalır. Yaşla birlikte melatonin üretimi azalır.

Melatonin ek olarak oral tablet veya kapsül olarak da mevcuttur. Çoğu melatonin takviyesi bir laboratuvarda yapılır.

İnsanlar genellikle uykusuzluk ve jet lag gibi uyku bozuklukları için melatonin kullanırlar.

Körlerde sirkadiyen ritim uyku bozuklukları. Melatonin, yetişkinlerde ve çocuklarda bu bozuklukların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Gecikmiş Uyku Fazı Bozukluğu

Bu bozuklukta, uyku düzeniniz geleneksel bir uyku düzeninden iki saat veya daha fazla gecikerek daha geç yatıp daha geç uyanmanıza neden olur. Araştırmalar, melatoninin uykuya dalmak için gereken süreyi azalttığını ve bu durumdaki yetişkinlerde ve çocuklarda uyku başlangıcını ilerlettiğini gösteriyor. Bir çocuğa melatonin vermeden önce çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Uykusuzluk Hastalığı

Araştırmalar, melatoninin uykuya dalma süresini biraz azaltabileceğini, ancak uyku kalitesi ve toplam uyku süresi üzerindeki etkileri net değil. Melatonin, melatonin eksikliği olabilecek yaşlı yetişkinler için daha faydalı olabilir.

Jet Lag

Melatoninin uyanıklık ve gündüz uyku hali gibi jet lag semptomlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Vardiyalı Çalışma

Mesleği geleneksel sabahtan akşama kadar çalışma saatleri dışında çalışmasını gerektiren kişilerde melatoninin gündüz uyku kalitesini ve süresini iyileştirip iyileştiremeyeceği açık değildir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücretleri Ankara

Çocuklarda Uyku Bozuklukları

Küçük çalışmalar, melatoninin çeşitli engelli çocuklarda uyku bozukluklarının tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, ilk tedavi olarak genellikle iyi yatma alışkanlıkları önerilir. Bir çocuğa melatonin vermeden önce çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Araştırmalar, melatoninin Alzheimer hastalığı olan kişilerde akşam kafa karışıklığını ve huzursuzluğu azaltabileceğini gösteriyor, ancak bilişi iyileştirmiyor gibi görünüyor.

Vücudunuz muhtemelen genel ihtiyaçları için yeterli melatonin üretir. Bununla birlikte, melatonin takviyelerinin uykuyu desteklediğini ve kısa süreli kullanım için güvenli olduğunu göstermektedir. Melatonin, körlerde gecikmiş uyku fazı ve sirkadiyen ritim uyku bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabilir ve uykusuzlukta bir miktar rahatlama sağlar.

Uygun miktarlarda ağızdan alınan melatonin genellikle güvenlidir. Melatonin aşağıdakilere de neden olabilir:

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Uyuşukluk

Melatonin yan etkileri arasında kısa süreli depresyon duyguları, hafif titreme, hafif kaygı, karın krampları, sinirlilik, uyanıklığın azalması, kafa karışıklığı veya yönelim bozukluğu sayılabilir.

03 Temmuz 2021
156 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al