Çocuklarda Araba Tutmasına Ne Sebep Olur?

Çocuklarda Araba Tutmasına Ne Sebep Olur?

Araba tutması, bir tür hareket hastalığıdır. Hareket hastalığı, beyin iç kulaklardan, gözlerden, eklemlerdeki ve kaslardaki sinirlerden çelişkili bilgiler aldığında ortaya çıkar.

Pencereden dışarı bakmadan arabanın arka koltuğunda alçakta oturan küçük bir çocuk veya arabada kitap okuyan büyük bir çocuk hayal edin. Çocuğun iç kulağı hareketi algılayacaktır, ancak gözleri ve vücudu duymayacaktır. Sonuç mide rahatsızlığı, soğuk ter, yorgunluk, iştahsızlık veya kusma olabilir.

Araba tutması bebek ve yeni yürümeye başlayan çocuğu etkilemiyor gibi görünse de, 2 ile 12 yaş arası çocuklar özellikle hassastır.

Çocuğunuzda araba tutması varsa bunu önlemek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çocuğunuzu kitaplara, oyunlara veya ekranlara odaklanmak yerine arabanın dışındaki şeylere bakmaya teşvik edin.

Araba yolculuğundan hemen önce veya sırasında çocuğunuza yemek vermeyin. Yolculuk uzun olacaksa veya çocuğunuzun yemek yemesi gerekiyorsa, gitme zamanı gelmeden ona küçük, hafif bir atıştırmalık kuru kraker ve küçük bir içecek verin.

Yeterli havalandırma, araba tutmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Çocuğunuz araba tutmasına yatkınsa, araba gezileri sırasında konuşarak, müzik dinleyerek veya şarkı söyleyerek dikkatini dağıtmayı deneyin.

Bir araba yolculuğu planlıyorsanız, doktora araba tutmasını önlemek için reçetesiz satılan bir ilaç kullanmayı sorun.  

Çocuğunuzu araba tutmaya başlarsa, mümkün olan en kısa sürede arabayı durdurun ve çocuğunuzun gözlerini kapalı tutarak birkaç dakika dışarı çıkıp etrafta yürümesine veya sırt üstü yatmasına izin verin. Çocuğunuzun alnına soğuk bir bez koymak da yardımcı olabilir.

Bu ipuçları yardımcı olmazsa veya çocuğunuzun araba tutması seyahati zorlaştırırsa, diğer seçeneklere başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kasko Sigortası Fiyatları Ankara

Çocukla araçla seyahat her zaman zordur. Ancak çocuğunuz küçükse sorunlar tutmadan daha farklı gelişebilir. Bu nedenle araba tutması konusunda çocuğun yaşı çok önemlidir. Belli bir dönem sonra araba tutması kendi kendine yok olup gidecektir. Ancak gitmeyen sorunlar yaşadığında daha ciddiye gitmemesi açısından bu duruma alışması çok önemlidir. Çünkü bu sadece arabada yan koltuğa geçmek değil aynı zamanda sürüşü içeren bir konudur. Çocuğunuz büyüyüp bir yetişkin olduğunda aracı kullanacağı için direksiyon başında bu sıkıntıyı yaşayabilir ve bu da onun araç kullanmasını zora sokacaktır.

Araç kullanırken güvenlik ve emniyet çok önemli iki farklı konudur. Bunun için mutlaka aracınızla seyahat etmeden önce gerekli önlemleri almaya özen gösterin.

03 Kasım 2020
283 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al