EDS Cezaları Kaç Günde Gelir?

EDS Cezaları Kaç Günde Gelir?

Bir sürücü trafik kurallarına uymadığı zaman karşılığında bir para cezası ödemesi gerektiğini de bilir. Bu cezalar bazen sürücü belgelerine yazılırken bazen de plakaya yazılmaktadır. Cezalara baktığımız zaman ise emniyet kemeri takmamak, kırmızı ışık ihlali yapmak, aşırı hız, gibi bazı kural ihlalleri EDS kameralarına yakılabiliyor ve bu durumda da cezai işlemle karşı karşıya kalıyorsunuz. Böyle durumda para cezası yememek istiyorsanız o zaman yapmanız gereken tek şey var ki o da trafik kurallarına sonuna kadar uymak.

Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Düşer?

Gelişen teknoloji beraberinde birçok sisteminde birbiriyle entegreli bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Dolayısıyla siz bir trafik cezası yediğiniz zaman bunun sonucunu da 3 gün içerisinde e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak örenebilirsiniz. Eğer ki sorgulamak istediğiniz araç üzerinize ait değil ise bu durumda Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden sorgulama işlemi yaparak öğrenme imkanınız da var.

Bir sürücünün cezalarla ilgili olarak merak ettiği konu radar, hız limiti, kırmızı ışık, hatalı sollama, emniyet kemeri ihlallerinde alacakları cezalardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu cezaları öğrenebilmeniz için çeşitli yöntemler var. ve bunlar size hızlı sonuç alabilmeniz adına yardımcı olacaktır.

Trafik Cezası Kaç Günde Gelir?

EDS cezasının sisteme düşebilmesi için bir takım işlemlerden geçmesi gerekir. Bunun içinde öncelikli olarak yazılan cezanın TEDES yani Trafik Elektronik Denetleme sistemi tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Bu da tespitte ise trafik kuralları ihlalinin olması şarttır. Görevli size ceza kestikten sonra resimli olan Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” ve “Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu‘na”  dönüştürülerek posta ile gönderilir.

Bu postanın size ulaşabilmesi ise en erken 10 gün en geç 30 gün geçmesi gerekiyor. Eğer ki bu süre içinde evinize gelen görevli sizi evinizde bulamazsa o zaman tebligat bırakılır. Sizde bu tebligattan sonra 15 gün içinde cezayı ödemeniz durumunda indirim hakkından faydalanabilirsiniz.  Trafik cezaları dijital ortamda ise en erken 3 en geç 7 gün içinde öğrenilebilmektedir. Bunu da e-devlet ya da Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

29 Nisan 2019
1.876 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM

 1. Misafir dedi ki:

  Ekim 2018’de EDS tarafından kesilen ceza Nisan 2019’da anca geldi ve e-devlette de bu tarihte gözüktü.

 2. Hakan dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce tek yön olan yola girdim ve jandarma sanırım plaka mı aldı gözgöze geldik biletler yazdı ama sistemde görülmüyor tebligat ta gelmedi yazmadığını nasıl anlayabilir m

  1. ihsan ihsan dedi ki:

   E-devlet üzerinden cezanızı sorgulayabilirsiniz. Görünmüyorsa yazılmamıştır.

 3. özgür dedi ki:

  tesekkur ederiz verdiğiniz bilgiler icin.

  1. ihsan ihsan dedi ki:

   Biz teşekkür ediyoruz. Diğer makalelerimizi de okuyabilirsiniz sigortacılık alanında detaylı pek çok bilgi yer alıyor.

 4. Abdullah TEKCAN dedi ki:

  7/7/2019 eds hız sınırı ihlalinden 235 tl ceza yazılmış 8/9/2019 da e devlete düştü bunun indirimi olurmu ?

  1. ihsan ihsan dedi ki:

   Size ne zaman teblig edilmişse o tarihten sonra 15 gün içerisinde % 25 oranında indirim olur.

 5. Gökhan dedi ki:

  16/11/2019 saat 00-01 arası kütahya bilecik arası eds hız sınırına uymama rağmen hız sınırı tabelası olan yolda hız sınırı 85 90 100 110 4 ayrı hız sınırı var aracım otomobil suv tarzı 100 km hızla sağ taratan kırmızı bir ışık caktı sanırım eds cihzı 110 hız sınırı olan yolda 100 km ile giderken nasıl eds ye takılıyoru

  1. ihsan ihsan dedi ki:

   EDS kırmızı bir ışık çakmaz beyaz ışık yanar. EDS olduğunu sanmıyorum.

 6. dinçer dedi ki:

  temmuzdaki ceza yeni geldi faiziyle ödedim 25.11.2019 e devlette göründü.

  1. ihsan ihsan dedi ki:

   Geçmiş olsun

 7. Adem dedi ki:

  Bana iki ay sonra geldi tüketici hakem heyetine gitsem değişen bir şey olurmu çünkü geç bildirildi bana

  1. ihsan ihsan dedi ki:

   Birşey çıkmaz. E-devletten cezalarınızı dönem dönem kontrol etmeniz gerekiyor.

   1. Alirıza dedi ki:

    E-devlet ceza sorgulamada eds cezası çıktı vergi dairesinde görünmüyor tebligat henüz gelmedi ne yapmalıyım

    1. admin dedi ki:

     Merhaba,
     e devler üzerinden kredi kartı ile ödemeye çalıştınız mı?

 8. Yılmaz dedi ki:

  Bugun ters yone girim ama gecmedim fark ettim geriye gittim normal yoldan gectim ceza yazilmismidir

 9. Yılmaz dedi ki:

  Bugun ters yone girdim hemen fark ettim 3 metre girdim geri vites takarak geri gittim dondum gecmedim cezai yazilmişmidir

  1. ihsan ihsan dedi ki:

   Ters yönde genelde polise takılırsanız ceza yersiniz. EDS kamerası hıza yöneliktir. Eğer ki o dakika kameranın karşısında bir görevli var ve farkederse o zaman ceza kesilebilir.

   1. Hasan dedi ki:

    Hocam, tam sarı ışık yanarken geçiyordum bir anda kırmızı yandı o anda duramadım yani 1 saniye ile kırmızı yanarken geçmiş oldum kamera olan bir yerde oldu bu durum. Acaba ceza yer miyim? Çok hızlı olmasam da o anda duramayacak bir hızım vardı bu ve 1 saniye ile geçme durumu göz önünde bulundurulur mu?

 10. Hasan dedi ki:

  Hocam, tam sarı ışık yanarken geçiyordum bir anda kırmızı yandı o anda duramadım yani 1 saniye ile kırmızı yanarken geçmiş oldum kamera olan bir yerde oldu bu durum. Acaba ceza yer miyim? Çok hızlı olmasam da o anda duramayacak bir hızım vardı bu ve 1 saniye ile geçme durumu göz önünde bulundurulur mu?

  1. admin dedi ki:

   Tamamen şans diyebilirim. Açıkçası daha önce bu durumda cezanın geldiği de oldu gelmediği de.

   1. Hasan dedi ki:

    Anladım üstad teşekkür ederim

 11. Hasan dedi ki:

  Hocam mrb.eds den hız cezası yemişim ama bira ayda sadece tebligat geldi ve ceza hâlâ e devlete düşmemiş odemelimiyim ya da sisteme düşmemesi bi haklılık gosterirmi

  1. admin dedi ki:

   Tebligat geldiyse mutlaka ödeyin. en azından indirimli ödersiniz. Bu aralar maalesef cezalar 3 ay sonra falan geliyor.

 12. Alirıza dedi ki:

  E-devlet ceza sorgulamada eds cezası çıktı vergi dairesinde görünmüyor tebligat henüz gelmedi ne yapmalıyım

 13. Ayhan dedi ki:

  02082020 de eds de tarafından ceza yazılmış e devlette ceza gözüküyor tarafıma tebligat edilmedi.mobil bankacılıkta gözükmüyor.
  Trafikten subesinden yatirsam %25 indirimden faydalanirmiyim.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,

   Trafik şubesinden değil de vergi dairesinden yatırırsanız indirimden faydalanabilirsiniz. Ama bazen vergi dairelerinde de tebligat olmadığı için ceza görünmeyebiliyor.

   1. Mahmut dedi ki:

    Bilecik yoluna 110 luk yolda 100 ile giderken Eds kırmızı işık çaktı ceza önmeli değil çektiği fotoğraf eve gönderiyor mu gönderseler bile yanındaki x kişide görünürümü yoksa yanındaki kişi karartırılırmı ? Teşekkür ederim

    1. admin dedi ki:

     Merhaba, sadece şoför görünüyor.

 14. Ahmet dedi ki:

  22.08.2020 saat 00-01 arası kütahya bilecik arası eds hız sınırına uymama rağmen hız sınırı tabelası olan yolda hız sınırı 85 90 100 110 4 ayrı hız sınırı var aracım otomobil suv tarzı 100 km hızla sağ taratan bir flaş caktı sanırım eds cihzı 110 hız sınırı olan yolda 100 km ile giderken nasıl eds ye takılıyorum bu cihazların kalibrasyonları ile ilgili ciddi sorun var. Burdan ceza gelirse kime ne şekilde itiraz edicez

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   O anki hızınızı ispatlarsanız ceza iptal olur. Ancak sizin için yanmamış olabilir.

 15. Ali dedi ki:

  Selamün aleyküm iyi günler yaklasik 3 gün önce saat gece 02.30 sularinda 4 yol agizinda isiklardaydim ve sola sapacaktim yesil yandi ancak önümde ki motor yavas hareket ediyordu bende yanindan gecmek icin biraz hizlandim ancak hiz sinirini asmadan 1.vitesteydim daha ve yanindan gecerken direksiyon hakimiyetimi kaybettim aracim (aracim önden cekisli) patinaja düstü ve aracin direksiyonun hakimiyetini kaybettim ve arka tekerler cok hafif kaydi (yaklasik 1mt kadar) bu olay mobesenin önünde oldu bunu drift olarak algilarlar mi kac gündür kafama takiyorum (

  1. admin dedi ki:

   Aleyküm selam.
   Kesinlikle böyle bir şey olmaz. Kamera görüntülerinin tamamı izlendiği için bu durum anlaşılır ve ceza gelmez.

 16. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 70 hız sınırı olan yolda dalgınlık la 80 hıza ulaşmışım eds flaş çaktı ceza gelirmi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef gelir 🙁
   77 ye kadar ceza gelmez. %10 aşma hakkınız var sadece

 17. Koray dedi ki:

  İstanbul Maltepe tarafında e-5 üzerinde sağ şeritten seyretmekteydim. Sol şeridim dolu bir durumda iken şerit daraldı. Bende sol şeridimdeki sürücüyü geçerek önüne girmek isterken emniyet şeridine girdim ve eds ile karşılaşıp sürücüyü geçtim. Bu durum şeridin daraldığı anda orada bulunan eds tarafından ceza ile dönüşü sağlanır mı ? Sağlanırsa ne kadar doğrudur . Teşekkür ederim şimdiden araştırdığım halde bir sonuç göremedim .

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Açıkçası çok kritik bir noktada bu durum oluşmuş. Ancak eds kameraları sizin önceki hareketlerinizi görmez ve sizi gördüğü andaki konumunuz önemli.
   Ceza gelebilir.

 18. Yasin dedi ki:

  Ekim 2020’de 51/2-A maddesinden plakama ceza kesilmiş ve bugün (10.03.2021)’de e-devlete düştü. Bu nasıl iştir? 5 ay geçmiş ortada tebligat felan yok neye göre kesmişler. hızım ne, fotoğraf resim vs. hiç birşey yok. şimdi ben bu cezayı ödemek zorundamıyım?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Virüs süreci sebebi ile bu tarz gecikmeler sürekli yaşanıyor.
   İtiraz etme hakkınız var tabiki ama cezanın yazıldığı yer ve zamanı kontrol edin derim.
   Eğer ceza tarihi ile aynı zaman diliminde ceza yenilen yerde iseniz doğrudur demektir.

 19. sevil can dedi ki:

  merhaba, acemi bir srücüyüm. iett durağına 5-10 metre kala konteynara her sabah çöp atmak için 10 saniyeliğine duruyordum. eds+park yasak tabelesinı 3 ay sonra farkettim:( bu 10 saniyelik duruşa ceza yansırmı ? şu an görünen bir şey yok ama bir kaç ay sonra yansıma durumu olur mu? teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Açıkçası net bir şey söyleyemem ama beklemekten başka çare yok.
   Öngörümü soracak olursanız, bence ceza gelmeyecek. Çünkü aracı bırakıp gitmemişsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al