DSG Şanzıman ve Çalışma Prensibi?

DSG Şanzıman ve Çalışma Prensibi?

DSG şanzıman ve çalışma prensibi açıklamadan önce şunu belirtelim. Bir arabayı oluşturan parçalardan yalnızca bir tanesi ve en önemlilerinden birisi şanzımandır.  DSG şanzıman ise bazı araçlarda kullanılan sistemdir. Çift kavrama özelliği olan otomobiller ya da otomatik vites otomobillerde debriyaj bulunmaz çünkü bu tür otomobillerde kavrama olayı araç tarafından otomatik olarak gerçekleşir.  Kavramalı ola bu şanzımanlarda gösterge genel olarak aynıdır ve vites kutusu üzerinde şu şekilde ifade edilmiştir.  P-R-N-D ya da P-R-N-D-S (Sport

DSG Şanzıman Çalışma Prensibi           

DSG şanzıman çift kavramayla birlikte vitesleri de otomatik olarak sınıflandırır yani otomobilde vitesler tek ve çift şeklinde ayrılır. Birinci olan kavrama tek sayıları ifade ederken ikinci kavrama ise çift sayıları belirler. Yani bunu şu şekilde daha açık olarak ifade edelim. 6 ileri vitese sahip olan DSG şanzımanlı bir otomobilde 1,3 ve 5’inci vitesler birinci kavramaya 2,4 ve 6’ıncı vitesler ise ikinci kavramaya bağlıdır. Bunun nedeni ise otomatik bir aracı kullanan sürücünün vites geçişlerinde bu durumu hissetmemesini sağlamasıdır. Yani araç vites değiştirirken sonraki vitese geçiş hazır bir şekilde beklemektedir. Geçişlerin milisaniye içerisinde olması ise vites geçişlerinin hissedilmemesini sağlar.

DSG şanzımanlarda beyin ve sensorlar vardır. Bu iki parça manuel bir şanzımanın yaptığı performansı doğrudan hissettirir. DSG şanzımanın kendi içinde sürüş modları vardır ve bu modlarda farklı sürüş seçeneği sunarak sürücünün kullandığı araçtan daha fazla keyif almasını sağlayacaktır. Bu modlar ise şu şekildedir.

  • Sport mode
  • Drive mode
  • Manuel mode

Peki, yukarıda belirtilmiş olan modlar ne işe yarar?

I – Drive Mode Nedir?

DSG drive modu otomobilini sakin bir şekilde kullanmayı tercih edenler için üretilmiştir. Bu modda araç vites geçişlerini daha erken yapar ve aracın motor devrinin yükselmesi bu sayede engellenmiş olacaktır. Bu mod araca yakıt tasarrufu sağlayabileceği gibi aracın ses düzeyini de düşürecektir.

II – Sport Mode Nedir?

Sport modu aracın gaz pedalındaki tepkimeleri daha fazla hassaslaştırır ve aracın vites geçişleri daha geç olur. Bu durumda araç yüksek devirlerde çalışabilir.

III – Manuel Mode Nedir?

Manuel modda ise sürücü istediği şekilde kendi vites geçişlerini yapabilmektedir. Ancak sürücü vites geçişlerini unutursa bu durumda araç kendisi vites değiştirebilir.

29 Ağustos 2019
553 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al