Doğum Öncesi Depresyon Nedir?

Doğum Öncesi Depresyon Nedir?

Perinatal depresyon olarak da adlandırılan doğum öncesi depresyon, kadınların hamilelik sırasında yaşadığı depresyondur. Doğum sonrası depresyon gibi, doğum öncesi depresyon da sadece bir üzüntü hissi değildir.

Doğum sonrası depresyon hakkında ne kadar çok konuşulur ve anlaşılırsa, daha fazla anne daha iyi hissetmek ve yeni anneler olarak dolu ve sağlıklı bir hayat yaşamak için ihtiyaç duydukları yardımı arayacaktır.

Ancak doğum öncesi depresyon, olması gerektiği kadar dikkat çekmemiş bir anne ruh hali bozukluğudur. Doğum öncesi depresyon tedavi edilebilirken, bekleyen anne adaylarının çoğu bunun bir “şey” olduğunu bile bilmiyor ve bu nedenle tedavi istemiyor.

Birçoğu nasıl hissettiklerini paylaşmaktan bile utanıyor. Sonuçta, bebek beklerken çok sevinmeniz ve heyecanlanmanız gerekiyor, tersini hissettiğinizde suçluluk ve utanç hissetmek kolaydır.

Doğum Öncesi Depresyon Ne Kadar Yaygındır?

7 yeni anneden 1’ini etkileyen doğum sonrası depresyon gibi, doğum öncesi depresyon da aslında oldukça yaygındır.

Doğum öncesi depresyon, eskiden depresyon öyküsü veya ekonomik zorluk gibi olumsuz deneyimler yaşayan anneler arasında daha yaygındır.

Stres, kayıp veya travma öyküsü olan, komplikasyonlar yaşayan genç, bekar annelerin depresyona yenik düşme olasılığı çok daha yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Doğum Öncesi Depresyonun Nedenleri

Doğum sonrası depresyona benzer şekilde, uzmanlar doğum öncesi depresyonun belirli bir nedenini tam olarak belirleyemezler, ancak bunun muhtemelen bir dizi faktörden kaynaklandığını varsayarlar. 

Her iki durumda da, doğum öncesi depresyonunuza neden olan şeyin kesinlikle sizin hatanız olmadığını unutmamak önemlidir. Yanlış yaptığın hiçbir şey yoktu ve kötü bir anne değilsiniz.

Hamilelik sırasında veya doğumdan sonra depresyon ve anksiyete yaptığınız veya yapmadığınız bir şey yüzünden olmaz bunlar tıbbi durumlardır.

Bu koşulların nedenlerini tam olarak anlamasak da, araştırmacılar bu süre zarfında depresyon ve anksiyetenin fiziksel, duygusal ve çevresel faktörlerin bir karışımından kaynaklanabileceğini düşünüyorlar.

Doğum öncesi depresyon her anne için farklı bir şekilde kendini gösterir. Hatta bir gebelikten diğerine farklı şekilde ortaya çıkabilir. Duygularınızdan bunaldığınızı, günlük yaşamınızda işleyemediğiniz ya da sadece kendinizi çevrenize kapalı hissettiğinizde, duygularınızı güvendiğiniz bir kişi veya uzman ile tartışmak önemlidir.

21 Şubat 2021
13 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al