Karın Şişkinliği ve Tedavisi

Karın Şişkinliği ve Tedavisi

Karın şişliğinin nedeni genel olarak bağırsakların düzgün çalışmamasıyla alakalı bir durumdur. Karın şişkinliği bağırsaklardaki gaz sıkışmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durum beraberinde karın ağrısını da getirecektir. Bağırsakta gaz sıkışması sol bölümde olduğu zaman kalp rahatsızlığı ile karıştırılabilir. Bunun için de gaz sıkışmaları konusunda bilgi sahibi olabilmek önemlidir.

Karında Şişkinliğin Teşhisi

Karın bölgesinde şişkinliğin teşhisi için doktor kontrolü şarttır. Bir takım ciddi hastalıklarda da karın şişmesi oluşabileceğinden dolayı burada kişiye özel olarak teşhis konulması gerekir. Bu kişinin yeme alışkanlığından kaynaklanan bir yakınma olabileceği gibi ciddi bir problemde olabilecektir.

Karın şişliğinin neden laktoz yetersizliği ise burada süt ve sütlü gıdalardan uzak durulması yeterli olacaktır. Karında şişkinlik olanlarda su toplanıp toplanmadığı ya da iltihabi bir durum olup olmadığının da incelenmesi gerekir.

Karın şişliği genellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde görülür bu süreçte kalın bağırsak kanseri konusunda da dikkatli bir inceleme yapılması gerekir. Özellikle de ailesinin geçmişinde bu tür bir hastalık olan kişilerin mutlaka daha öncesinden doktor kontrolünde bulunması gerekir. Bağırsak kanseri ile ilgili olarak aşırı derecede kilo kaybınız ya da ishaliniz sık oluyorsa üzerinde durulması gereken bir konudur.

Karında Şişkinliğin Tedavisi

Karındaki şişliğin tedavisi hastalığın nedenine göre değişiklik göstermektedir. Bunun için diyetten tutunda ilaç kullanımına varıncaya kadar pek çok tedavi şekli uygulanabilir. Bunun içinde doktorunuz sizi zaten ne yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirecektir. 

Şişkinlik yaşan bir kişinin hazımsızlığının önüne geçmek için yağsız gıdalar tüketmesi gerekir. Bu sayede mide daha hızlı boşalır ve de gaz bağırsaklardan daha hızlı bir şekilde geçer.

Karın Şişliği Tedavisi

Karın şişliği anlık olarak gelişebilecek sağlık problemi olduğu için dikkat edilmesi gereken en önemli husus önceden hazırlıklı olmaktır. Örneğin yaptıracağınız Ankara özel sağlık sigortası sayesinde önceden belirlemiş olduğunuz bir özel hastanede tedavinizi gerçekleştirebilir ve doğal olarak da konforlu bir şekilde sürecin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Özel hastanelerin en büyük farkı size anlık olarak müdahale edilebilmesi ve sıra beklemek zorunda kalmamanızdır. Standart bir SGK güvencesine sahip olduğunuzda devlet hastanesine gidebilirsiniz ve bu da ister istemez zaman kaybı yaşamanıza neden olabilir.

21 Ağustos 2020
430 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al