Uzun Farlar ve Arızası

Uzun Farlar ve Arızası

Araçlar, aşırı karanlık sürüş ortamları için tasarlanmış uzun farlarla donatılmıştır. Bir aracın uzun farları, özellikle arkanızdan vuruyorsa tehlikeli olabilir. Bu nedenle herkes önünde bir araç varken ya da karşıdan gelen bir araç varken uzun farlarını yakmaması gerekir.

Uzun farlar devreye girdiğinde, uzun far göstergesi de devreye girecektir. Bazı sürücüler farkında olmadan yanlışlıkla uzun huzmeli farlarıyla devreye girebileceğinden, bu göstergeyi anlamak ve tanımlayabilmek önemlidir. Uzun huzmelerinizin yanmaması gereken zamanlarda açık bırakılması, yoldaki sürücüler için son derece tehlikeli olabilir.

Uzun Far Sembolü

Uzun huzmeli far sembolü, fara benzeyen bir şeklin soluna dikey olarak yığılmış beş yatay çizgiye sahip mavi bir semboldür. Bu, uzun huzmeli farlarınızın aktif olduğunu size bildirmek için kontrol panelinde yanar. Uzun farlar kapatıldıktan sonra bu sembol de söner.

İlginizi Çekebilir: Kasko Sigortası Fiyatları Ankara

Uzun Far Göstergesi Kapanmazsa Ne Olur?

Uzun huzmelerinizin devrede olmamasına rağmen uzun far göstergenizin açık kaldığını fark ederseniz, hataya katkıda bulunabilecek birkaç neden vardır. Uzun far gösterge ışığı sorunlarının çoğu aşağıdaki sorunlardan kaynaklanabilir:

Uzun far göstergesi, gücü doğrudan uzun far anahtarını gündüz farları modülüne bağlayan telden alıyor. Buna geçici bir çözüm, uzun farları birkaç kez hızlı bir şekilde açıp kapatmaktır, bu da anahtardaki kontakları temizleyebilir.

Aracınızdaki ampulleri kontrol edin ve düzgün yanıp yanmadıklarını kontrol edin. Yanmadıklarını fark ederseniz, potansiyel olarak yanlış bir uzun far gösterge sembolünü tetikleyebilir.

Uzun Far Sembol Işığı Yanıp Sönüyorsa Ne Yapmalı?

Yanıp sönen bir uzun far gösterge ışığı, uzun far anahtarının aracınızdaki düzeneğe düzgün şekilde bağlanmaması ile ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu sorun için en iyi çözüm, arabanızdaki anahtar modüllerine ulaşmak için sökülmesi gerektiğinden arabanızı bir tamirciye götürmektir.

Uzun Farlar Çalışmıyorsa?

Uzun huzmelerinizin çalışmayı durdurmasının en yaygın nedeni, yanmış bir ampuldür. Herhangi bir ampul gibi, arabanızdaki farlar da er ya da geç bozulur ve fiziksel olarak değiştirilmesi gerekir. Her araba farklı bir tür veya boyutta ampul gerektirebileceğinden, arabanız için hangi tür ampul satın almanız gerektiğini belirlemek için aracınızın kılavuzuna bakın. Ek olarak, el kitabınız ampulü değiştirmek için gereken adımları da özetlemelidir.

04 Şubat 2021
30 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al