Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda sonradan oluşan sesler ve gıcırtılar bir takım sorunları da akla getirir. Nereden kaynaklandığını bilemediğiniz durumlarda ise gereksiz ön takım parçalarının değişimi söz konusu olabilir. Dolayısıyla böyle bir durumun yaşanması halinde ise gereksiz para harcaması oluşacaktır. Bu yazımızda ise patlak amortisör nasıl anlaşılır? Bu konu hakkında bilgilendirme yapalım istedik.

Araçtaki amortisörün patlaması genellikle sürücü tarafından anlaşılabilir. Ancak daha önce başına gelmeyen birisi de bunun belirtilerinin neler olduğunun farkında olmadığından dolayı anlamayabilecektir. Aşağıda en sık görülen belirtiler listelenmiştir.

Patlak Amortisör Belirtileri Nelerdir?

  • Aracınızla kasise girdiğiniz zaman ses çıkabilir. Bu en sık karşılaşılan durumların başında gelir. Dolayısıyla burada ters bir şeylerin gittiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.
  • Aracınız esnediği zaman sağından solundan gıcırtılar gelmeye başlayacaktır.
  • Amortisörün altından yağ sızıntıları çıkmaya başlar. Bunu da aracın tekerlerine eğilerek baktığınız zaman anlarsınız.
  • Aracınız yoldayken gezme yapabilir.
  • Aracınızı elinizle esnetmeye çalıştığınızda daha rahat bir şekilde esner. Yani sertlik durumu ortadan kalkmış olacaktır.
  • Aracınızla hızlı giderken aracın yola tutunuşu azalır.
  • Araç yere daha basık bir şekilde görülür.
  • Aracın lastikleri içeri ya da dışarı doğru bir görüntü alır.

 Burada bir ayrıntıdan bahsedelim. Bazı sürücüler amortisör takozu arızasını karıştırabilirler. Bunun için de takoz arızası konusunun da nasıl olduğunu incelemenizde fayda vardır.

Amortisör konusunda hiçbir fikriniz yok ancak kendiniz anlamak istiyorsunuz. Bu durumda şunları yaptığınızda sorunu sizde anlayabilirsiniz.

Öncelikli olarak yağ kontrolünü yapmanız gerekiyor. Teker üzerinde yağ kaçaklar varsa bu durumda amortisörlerinizde bir sorun var demektir.

Aracınızı ellerinizle esnetin. Bunu da arcı sallayarak yapabilirsiniz. Örneğin aracın ön kaputuna bastırın bu durumda aracınızın yaylanmaması gerekir. Eğer ki bastırdığınızda öne doğru eğilir sonra yukarı kalkarsa bu durumda amortisör arızasından söz edilebilir.

Patlak Amortisör Muayeneden Geçer mi?

Otomobillerin muayene işlemleri TUVTÜRK tarafından yapılıyor. Dolayısıyla her şehirde aynı firma sorumludur. Ancak bu firmanın elinde patlak amortisörü anlayabilecek olan bir cihaz olmadığından dolayı detaylı bir kontrol yapılamaz. Yani aracınızda ön ya da arka amortisör patlak olsa bile araç muayeneden geçecektir.

12 Ağustos 2019
601 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al