Damar Sertleşmesi Nedir?

Damar Sertleşmesi Nedir?

Damar sertleşmesi, kalbinizden vücudunuzun geri kalanına oksijen ve besin taşıyan kan damarları kalınlaştığında ve sertleştiğinde ortaya çıkar. Bazen organlarınıza ve dokularınıza kan akışını kısıtlar. Sağlıklı atardamarlar esnek ve elâstiktir, ancak zamanla atardamarlarınızdaki duvarlar sertleşebilir ve bu duruma genellikle atardamarların sertleşmesi denir.

Damar sertleşmesi, atardamar duvarlarınızda yağ, kolesterol ve diğer maddelerin birikmesidir. Bu birikime plak denir. Plak, arterlerinizin daralmasına ve kan akışını engellemesine neden olabilir. Plak ayrıca patlayarak kan pıhtılaşmasına neden olabilir.

Damar sertleşmesi genellikle bir kalp sorunu olarak kabul edilse de, vücudunuzun herhangi bir yerindeki atardamarları etkileyebilir. Damar sertleşmesi tedavi edilebilir. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları Damar sertleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Hafif Damar sertleşmesi genellikle herhangi bir semptom göstermez.

Bir arter, organlarınıza ve dokularınıza yeterince kan sağlayamayacak kadar daralıncaya veya tıkanıncaya kadar genellikle Damar sertleşmesi semptomlarınız olmaz. Bazen bir kan pıhtısı kan akışını tamamen bloke eder, hatta parçalanır ve kalp krizi veya felci tetikleyebilir.

Orta ile şiddetli damar sertleşmesi belirtileri, hangi arterlerin etkilendiğine bağlıdır. Örneğin: Kalp atardamarlarınızda tıkanıklık varsa, göğüs ağrısı veya basınç gibi semptomlarınız olabilir.

Beyninize giden atardamarlarda tıkanıklık varsa, kollarınızda veya bacaklarınızda ani uyuşma veya güçsüzlük, konuşma güçlüğü veya konuşma bozukluğu, bir gözde geçici görme kaybı veya yüz kaslarınızda sarkma gibi belirti ve bulgular olabilir. Bunlar, tedavi edilmediği takdirde felce ilerleyebilecek geçici bir iskemik atak sinyali verir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Kollarınızdaki ve bacaklarınızdaki atardamarlarda tıkanıklık varsa , yürürken bacak ağrısı veya etkilenen bir uzuvda kan basıncının düşmesi gibi periferik tıkanıklık belirtileri veya semptomları olabilir.

Böbreklerinize giden arterlerde tıkanıklık varsa, yüksek tansiyon veya böbrek yetmezliği oluşur.

Damar sertleşmesi veya tıkanıklığı olduğunu düşünüyorsanız, doktora mutlaka görünmelisiniz. Ayrıca göğüs ağrısı, bacak ağrısı veya uyuşma gibi yetersiz kan akışının erken belirtilerine de dikkat edin.

Erken teşhis ve tedavi, damar sertleşmesini kötüleşmesini durdurabilir ve kalp krizi, felç veya başka bir tıbbi acil durumu önleyebilir.

Damar tıkanıklığı, çocukluk kadar erken başlayabilen yavaş, ilerleyici bir hastalıktır. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, Damar tıkanıklığı, bir arterin iç tabakasında hasar veya yaralanma ile başlayabilir.

17 Temmuz 2021
7 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al