Araç Değer Kaybı Nasıl Tahsil Edilir?

Araç Değer Kaybı Nasıl Tahsil Edilir?

Araç değer kaybı adından da anlaşılacağı üzere bir aracın kaza nedeniyle zarar görmesi durumunda ikinci el piyasa değerinde maddi kaybın oluşması anlamına gelir. Eğer aracınız yaptığınız kaza sonrasında hasar almış ise bu durumda aracınız başarılı bir şekilde tamir edilmiş olsa bile kusurlu olarak kabul edilir ve alıcı aracın değerinden düşük fiyat önerir. Bu da araçta değer kaybı anlamına gelir.

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında aracın kaza sonrasında yapılan onarım işlemi sırasında en düzgün şekilde tamir edilmesini sağlamaktır. İkinci el alıcıları bu hususta her zaman temkinlidir. Çünkü daima bir korku söz konusudur. İnsanlar en tanıdıklarından bile araç alıyor olsa da bunun yine de bir ekspertiz incelemesinden geçmesini ister. Çünkü bazı onarım işlemleri o kadar başarılı bir şekilde yapılabiliyor ki aracın onarım gördüğünü anlamak profesyonel bir destek olmadan neredeyse mümkün değil.

Kasko teklifi al

İkinci el değerinin düşmesine neden olan en önemli konu aracın boyası ve değişeninin olmasıdır. Değişen parça orjinali olsa bile yine de tereddüt oluşturacak ve alıcının kafasında soru işareti meydana gelecektir. Boyalı parça ise aracın değerinin değişene göre daha az düşmesi anlamına geliyor. Burada farklı bir durumdan da bahsetmek doğru olacaktır. Değer kaybeden bir aracın yeniden değer kaybetmesi belli şartlarda söz konusu değildir. Örneğin kaza yaptınız ve aracınızın bir parçası değişti ya da boyandı. İkinci bir kaza yapmanız durumunda yine aynı bölge boyanacak ya da parça değişimi yapılacaksa bu durumda aracın ikinci bir değer kaybı yaşaması söz konusu değildir. Yani boyalı parça yeniden değer kaybetmez.

İkinci kez değer kaybı ise zaten boyalı bir parça varken diğer boyasız olan bir parçanın da hasar görerek boyanması durumudur. Yani aracınız orjinalliğini kaybetti her durumda değer kaybı yaşayacaktır. Bunun içinde herkesin dediği gibi bir aracı satarken değil alırken kar edersiniz.

Alırken kontrolün sizde olması ve profesyonel kişilerden alacağınız destek sizin zarar etmenizin de önüne geçecektir.

 Araç Değer Kaybı Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Bir aracın değer kaybı dava edilmemesi durumunda 2 yıl boyunca geçerlidir. Kazanın hemen sonrasında bu süre başlar ve 2 yıl süreyle devam eder.

02 Haziran 2020
468 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al