Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Deri ve Kumaş Koltuk Arasındaki Farklar

Deri ve Kumaş Koltuk Arasındaki Farklar

Otomobillerin koltuk döşemeleri sürücülerin daha konforlu araç kullanabilmeleri için düşünülmüş ve geliştirilmiştir. Yeni nesil araçların tamamında ergonomik olarak tasarlanan koltuklar üzeri deri ya da kumaş kaplı halde üretilirler ve isteyen sürücü hangi malzemeyi seçmek isterse onu tercih edebilir. Koltuklardaki bu kaplama çeşitleri sürücünün keyfi ön planda düşünüldüğü gibi aynı zamanda koltuğun özelliğine göre de düzenlenebilmektedir.

Şık ve gösterişli bir koltuk tercih etmek isteyenlerin seçimi deri koltuktan y olurken konforun önem veren ve rahatlık isteyenler kumaşa yönelmişlerdir.

Peki, koltukta deri mi yoksa kumaş mı daha iyi? Bu iki tipteki koltukların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hangisi iyi sorusunun yanıtı biraz görecelidir ve kişilerin zevklerine göre değişebilir. Ancak bunun kararını alabilmelerinde yardımcı olması için aşağıda avantaj ve dezavantajlarından bahsettik.

Deri koltuklar kumaşlara göre şık durur. Sürücü nasıl bir prestije sahip olmak istiyor ve kafasında bunu tasarlıyorsa deri koltuklarla bunu elde edebileceklerdir. Örneğin kaliteli yani marka araçlara baktığımız zaman onlar modellerinde genellikle deri kullanmayı tercih ediyorlar. Deri koltuklar kumaş koltuklara göre daha yumuşak olurlar. Yani koltuğa oturduğunuz zaman içine çökebilir. Nedeni ise deri koltuklarda kullanılan sünger miktarının daha az olmasıdır. Sürücüyü oturduğu zaman saran bu koltuklar daha rahat hissiyatı verecektir. Deri koltuklar kir tutmazlar tuttukları kirleri de daha kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. 

Deri koltuklar kışın üzerine oturduğunu zaman soğuk olurlar. Kumaş koltukta ise bu soğukluğu hissetmezsiniz. Deri koltuklar yazın oturduğunuz zaman ise sıcak olur ve terlemenize neden olur. Deri koltuklar gösterişlidir ancak kumaş koltuklar sadedir ve sert olur. 

Kumaş koltuklar çok rahat kirlenebilirler ve kirlendiklerinde de temizliği kolay değildir. Kumaş koltuklar maliyet bakımından deriden daha avantajlıdır. Aracın kullanımına bağlı olarak deri koltuklar aynı sürede yıpranırken kumaş koltuklar kolay kolay yıpranmaz ancak yıpranması halinde maliyeti düşüktür.

Ünlü markalara sahip olan otomobil markaları her modeli için deri koltuk tasarımı yapmışlardır. Çünkü deri koltuğun onlar için bir prestij meselesi olduğu da bilinmektedir. Deri koltuk yeni nesil bir aracın iç ambiyansını komple değiştirebilir ve daha estetik bir görünüm sağlayabilir.

22 Ekim 2019
162 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al